Начало / Актуални теми / Антистенокардин (дипиридамол)

Антистенокардин (дипиридамол)

дек. 18, 2024

антистенокардин

Антистенокардин (дипиридамол) е лекарство, принадлежащо към групата на тромбоцитните антиагреганти. Използва се за предотвратяване на образуването на кръвни съсиреци поради своите антиагрегантни и вазодилататорни свойства. Прилага се за вторична профилактика срещу инсулт и като допълнително средство с варфарин при пациенти с изкуствени сърдечни клапи.

Механизъм на действие на Дипиридамол

Дипиридамолът е инхибитор на фосфодиестераза, който проявява антиагрегантни и вазодилататорни свойства.

Основните му механизми на действие включват:

  • инхибиране на фосфодиестеразата

Дипиридамолът инхибира ензима фосфодиестераза, което предотвратява разграждането на цикличния аденозин монофосфат (cAMP) и цикличния гуанозин монофосфат (cGMP). Повишените нива на тези циклични нуклеотиди в тромбоцитите потискат активирането и агрегацията на тромбоцитите, намалявайки риска от образуване на тромби (съсиреци).

  • инхибиране на усвояването на аденозин

Дипиридамолът инхибира клетъчното усвояване на аденозин в тромбоцитите, ендотелните клетки и еритроцитите. Това води до повишени извънклетъчни нива на аденозин. Аденозинът действа върху рецептори на тромбоцитите, стимулирайки аденилат циклазата и увеличавайки вътреклетъчния цикличен аденозин монофосфат (cAMP). Повишеният cAMP инхибира активирането и агрегацията на тромбоцитите.

  • насърчаване на действието на простациклин

Дипиридамолът също така стимулира освобождаването на простациклин, мощен ендогенен вазодилататор и инхибитор на тромбоцитната агрегация. Това допълнително допринася за неговото антиагрегантно действие.

  • вазодилататорен ефект

Дипиридамолът насърчава вазодилатацията чрез повишаване на нивата на cGMP, особено в клетките на гладката мускулатура на съдовете. Това води до отпускане на кръвоносните съдове и подобряване на притока на кръв.

За какво се използва Антистенокардин?

Основните показания за приложение са:

  • предотвратяване на инсулт

Дипиридамолът често се комбинира с ниски дози аспирин за намаляване на риска от инсулт при лица с анамнеза за преходни исхемични атаки (ТИА) или исхемичен инсулт. Тази комбинация помага да се предотврати образуването на нови съсиреци.

  • профилактика на тромбоемболия при пациенти с изкуствени сърдечни клапи

Антистенокардин се предписва за профилактика на тромбоемболизъм при механично клапно протезиране като допълнение към антикоагуланта (варфарин). Той засилва антикоагулантния ефект, като намалява риска от образуване на съсиреци върху изкуствената клапа.

  • исхемична болест на сърцето (ИБС)

Прилага се при болни с исхемична болест на сърцето, обикновено в комбинация с ацетилсалицилова киселина. Използва се и при болни с ИБС, които имат непоносимост или противопоказания за приемане на ацетилсалицилова киселина.

Как се приема Антистенокардин?

Антистенокардин се предлага под формата на таблетки от 25 mg и 75 mg. Приема се орално преди хранене в доза, определена от лекар.

За профилактика и лечение на усложнения при исхемични нарушения на мозъчното кръвообращение той се приема в доза 75 mg три пъти на ден, в комбинация с ацетилсалицилова киселина.

При ИБС дипиридамолът се предписва в доза от 75 mg 3-4 пъти на ден.

За профилактика на тромбоемболизъм след протезиране на сърдечна клапа се приема по 75 mg перорално 4 пъти дневно като допълнение към варфарин.

Какви странични ефекти има Антистенокардин?

Въпреки че като цяло се понася добре, дипиридамолът може да причини нежелани реакции при някои пациенти. Честите нежелани реакции включват:

  • главоболие – поради вазодилататорните си свойства, главоболието е сред най-често съобщаваните странични ефекти
  • замаяност и хипотония – вазодилатацията може да доведе до спад на кръвното налягане, причинявайки замаяност, особено при изправяне.
  • стомашно-чревни симптоми – гадене, повръщане, диария, коремен дискомфорт.
  • обрив, алергични реакции – затруднено дишане, оток на езика, лицето
  • гръдна болка, сърдечни аритмии
  • рядко понижаване на тромбоцитите (тромбоцитопения).

Тежките нежелани реакции са редки, но могат да включват реакции на свръхчувствителност, обостряне на коронарна артериална болест или повишен риск от кървене, когато се използва с други антитромботични средства.

Противопоказания за приложение

Основните противопоказания за прилагане на дипиридамол са предишни реакции на свръхчувствителност и тромбоцитопения. Не се препоръчва по време на бременност и кърмене, както и на деца.

Антистенокардин трябва да се прилага с повишено внимание при пациенти, които имат:

  • сърдечно-съдови заболявания – хипотония, нестабилна стенокардия, скорошен миокарден инфаркт.
  • тежко чернодробно увреждане
  • едновременен прием с други лекарства – употребата изисква повишено внимание при пациенти, приемащи други антиагреганти или антикоагуланти, лекарства за понижаване на кръвното налягане.

Прочетете за:
Тромбоцитни антиагреганти