Белодробният емболизъм (тромбоемболизъм) представлява запушване на една или няколко белодробни артерии. Най-често запушването се дължи на съсиреци, които се придвижват от вени в долните крайници. Тъй като белодробният емболизъм почти винаги се развива в резултат на дълбока венозна тромбоза на долните крайници двете състояния се обединяват в едно общо понятие – венозен тромбоемболизъм.
Други по-рядко срещани причини за запушване на белодробните артерии са туморна тъкан от злокачествени образувания, ембол от амниотична течност при раждане и мастен ембол при фрактура на дълга кост.
Рискови фактори за развитието на това опасно медицинско състояние са:
- дълго залежаване – дългият престой на легло в резултат на ортопедична операция, инфаркт или друго заболяване повишава риска от образуване на кръвни съсиреци във вените, които могат да доведат до белодробен емболизъм след изправяне на пациента.
- тютюнопушене – поради неясни още причини тютюнът, който се съдържа в цигарите повишава риска от образуване на съсиреци.
- наднормено тегло – този рисков фактор увеличава своето влияние, особено при жени, които са пушачки и имат високо кръвно налягане.
- бременност – плодът оказва натиск върху вените в таза на жената и може да забави връщането на кръвта от крайниците към сърцето и оттам към белия дроб, което създава подходящи условия за образуване на съсиреци.
- хронични белодробни заболявания, сърдечно-съдови заболявания, тумори, сепсис
- високи дози контрацептиви
- тежка дехидратация
- изгаряне, травми, отравяния
- обездвижване повече от 4 дни
- възраст над 60 години.
Какви са симптомите на белодробен емболизъм?
Понякога това състояние може да бъде трудно разпознаваемо, защото неговите симптоми могат да варират значително при различните пациенти. Въпреки това основние и най-често срещани оплаквания са:
- Гръдна болка – силна и режеща болка, която се засилва при дълбоко вдишване.
- Задух – настъпва внезапно.
- Кашлица – кашлицата обикновено е суха, но в някои случаи пациентите могат да отделят кървави храчки.
- Учестена сърдечна дейност (тахикардия)
- Посиняване – цианоза
- Студена пот
- Чувство на силен страх
- Световъртеж и загуба на съзнание.
Други по-рядко срещани симптоми при белодробен емболизъм са:
- повишена температура
- остри болки в корема
- неправилен сърдечен ритъм
- плеврален излив.
Белодробният емболизъм може да бъде животозастрашаващо състояние, затова е изключително важно да потърсите медицинска помощ, ако изпитате някой от изброените по-горе симптоми, за да може да получите адекватна помощ и да се прецени дали при вас наистина се касае за белодробен емболизъм.