Начало / Актуални теми / Бусколизин – за какво се използва?

Бусколизин – за какво се използва?

дек. 29, 2024

бусколизин

Бусколизин (Buscolysin) принадлежи към група лекарства, наречени антихолинергици или спазмолитици. Използва се за лечение на болка, дължаща се на спазъм на гладката мускулатура. Прилага се за облекчаване на мускулни спазми в стомаха, червата, жлъчните пътища, пикочния мехур и уретера. Може да се използва и за облекчаване на симптомите на синдром на раздразненото дебело черво.

Какво представлява Бусколизин (Buscolysin)?

Активната съставка на Бусколизин е бутилскополамин (известен също като хиосцин бутилбромид). Представлява производно на алкалоида скополамин (хиосцин), получен от листата на корковото дърво, което се среща главно в Австралия.

Как действа хиосцин бутилбромидът?

Има спазмолитично, антиеметично (противоповръщащо) и антисекреторно действие (намалява секрецията на някои жлези).

  • спазмолитично действие

Хиосцин бутилбромидът блокира мускариновите ацетилхолинови рецептори (M1-M3), разположени върху гладкомускулните клетки в стомашно-чревния и урогениталния тракт. Чрез инхибиране на тези рецептори, той предотвратява свързването на ацетилхолина с тях. Ацетилхолинът е невротрансмитер, който стимулира мускулните контракции. Като блокира действието на ацетилхолина върху мускариновите рецептори, бусколизинът предизвиква отпускане на гладката мускулатура и така осъществява своето спазмолитично действие.   

Въпреки че основният механизъм на действие на Бусколизин е насочен към релаксация на гладката мускулатура, той също има някои антиеметични и антисекреторни ефекти.

  • антиеметично действие

Антиеметичният му ефект е свързан с неговите антихолинергични свойства. Като блокира мускариновите рецептори, той инхибира парасимпатиковата активност в стомашно-чревния тракт. Това спомага за намаляване на вероятността от гадене и повръщане в ситуации, при които прекомерната чревна подвижност или дразнене е допринасящ фактор.

  • антисекреторно действие

Чрез блокиране на мускариновите рецептори, хиосцин бутилбромидът намалява парасимпатиковата стимулация, отговорна за секретите на жлезите (напр. слюнка, стомашна киселина и чревни секрети). Този ефект е полезен при състояния, изискващи намалена секреция, като например по време на предоперативна подготовка.

Фармакокинетика

Ето кратко описание на фармакокинетиката на хиосцин бутилбромид:

АбсорбцияАбсорбира се слабо от стомашно-чревния тракт поради своята кватернерна амониева структура.
РазпределениеРазпределя се предимно в гладката мускулатура, включително тази на стомашно-чревната и пикочно-половата система. Разпределя се и в слюнчените жлези, потните жлези, очите.
МетаболизъмМетаболизира се предимно в черния дроб чрез хидролиза до неактивни метаболити.
ЕкскрецияЕкскретира се главно в урината, а малки количества се екскретират в жлъчката и изпражненията.
БионаличностПоради ефекта на първо преминаване през черния дроб, бионаличността на хиосцин бутилбромид при перорален прием е много ниска (<1%).
При парентерален прием бионаличността е по-висока, което осигурява по-добра терапевтична ефективност в сравнение с пероралното приложение.
Начало на действиеОбикновено в рамките на 15-30 минути след перорално приложение, а при интрамускулно или интравенозно приложение в рамките на 5-10 минути.
Време на полуживотЕлиминационният полуживот е около 5 часа.

Какво лекува Бусколизин?

Използва се за лечение на:

  • стомашно-чревни спазми

Хиосцин бутилбромидът най-често се предписва за овладяване на спазми на стомашно-чревния тракт. Тези спазми могат да възникнат, например при: диспепсия, язвена болест, пилороспазъм, синдром на раздразненото дебело черво, гастроентерит.

  • бъбречни и жлъчни колики – може да се използва за лечение на спастична болка, свързана с камъни в бъбреците или жлъчката, като отпуска мускулите на пикочните и жлъчните пътища.
  • спазми на пикочния мехур и уретрата – особено при състояния като цистит или след процедури, включващи пикочните пътища.
  • дисменорея – може да се използва за облекчаване на болка, свързана с менструация. Чрез отпускане на маточната мускулатура спомага за намаляване на тежестта на спазмите и дискомфорта.
  • ендоскопски процедури – при ендоскопски процедури хиосцин бутилбромидът се използва за отпускане на гладката мускулатура
  • предоперативна употреба за намаляване на секретите – може да се прилага преди операция или определени медицински процедури за намаляване на прекомерното отделяне на слюнка или стомашна секреция.
  • гадене, повръщане – може да се използва за контролиране на следоперативно гадене, свързано със стомашно-чревни спазми или дразнене.

Как се приема Бусколизин?

Предлага се под формата на таблетки от 10 mg и разтвор за инжектиране 20 mg/1 ml. Прилага се перорално, интравенозно или интрамускулно.

Приемайте Buscolysin точно както е предписал лекуващият ви лекар. Обикновено се приема по една до две таблетки (10 до 20 mg) 2 до 4 пъти на ден. Максималната дневна доза е 80 mg.

Поглъщайте таблетките цели с достатъчно вода. Може да приемате хиосцин бутилбромид на гладно или преди хранене.

Ако сте пропуснали да приемете една доза, не вземайте две дози заедно, за да компенсирате пропуснатата доза, а просто продължете със следващата доза, когато трябва.

Обикновено се препоръчва да приемате хиосцин бутилбромид само когато е необходимо. Така че, започнете да го приемате, когато симптомите ви се обострят, и спрете да го приемате, когато симптомите ви отшумят. Продължителността на лечението не трябва да бъде повече от две седмици.

За деца от 6 до 12 години се препоръчва по 1 таблетка 3 пъти дневно. При деца под 6 години не се препоръчва употребата на Бусколизин.

Прочетете за:
Бусколизин – странични ефекти, противопоказания
Но-Шпа – как действа и за какво се пие?