Начало / Актуални теми / Бусколизин – странични ефекти, противопоказания

Бусколизин – странични ефекти, противопоказания

дек. 30, 2024

бусколизин – странични ефекти

Бусколизин има сравнително малко странични ефекти поради неговите фармакологични свойства и начина, по който действа в организма. В първата част на статията за Buscolysin разгледахме за какво се използва той и какъв механизъм на действие има. Сега ще се спрем на възможните нежелани реакции и противопоказанията за приложението му.

Какви странични ефекти има Бусколизин (хиосцин бутилбромид)?

Когато се приема перорално, хиосцин бутилбромидът се абсорбира слабо от стомашно-чревния тракт в кръвта. Тази ограничена абсорбция допринася за намаляване на системните странични ефекти.

Лекарството има слабо проникване в централната нервна система поради своята кватернерна амониева структура. Това свойство минимизира страничните ефекти като сънливост и объркване, което го прави по-безопасен вариант за лечение.

Освен това медикаментът има кратък полуживот, което означава, че се изчиства от тялото относително бързо. Това ограничава продължителността на всякакви потенциални странични ефекти.

Чести нежелани реакции

Най-често съобщаваните нежелани реакции включват:

  • сухота в устата – дължи се на антихолинергичните свойства на лекарството
  • зрителни нарушения – замъглено зрение, разширяване на зениците
  • замаяност, особено при бързо изправяне
  • запек – поради намален мотилитет на червата може да настъпи констипация.

Тези нежелани реакции обикновено преминават сами, след като лекарството бъде спряно или след като тялото се адаптира.

Нечести нежелани реакции

Нечести нежелани реакции включват:

  • тахикардия (повишена сърдечна честота)
  • затруднено уриниране, задръжка на урина
  • кожни реакции като зачервяване, копривна треска, сърбеж или обрив
  • потисната секреция на слъзните жлези, намалено потоотделяне
  • виене на свят, главоболие.

Редки странични ефекти

Възможни редки нежелани реакции са:

  • тежка алергична реакция (анафилаксия) – обрив, сърбеж, подуване на лицето, езика, гърлото, затруднено дишане. Изисква незабавна медицинска помощ.
  • повишено вътреочно налягане, болка или зачервяване на окото – индикация за влошаване на глаукома.
  • аритмия – неправилен сърдечен ритъм.

Противопоказания за прием на Бусколизин

Има някои състояния, при които не се препоръчва употребата на Buscolysin или приемът му трябва да става с повишено внимание. Такива са:

  • свръхчувствителност

Хора, които са с известна свръхчувствителност към хиосцин бутилбромид или към някое от помощните вещества на лекарството.

Hyoscine butylbromide може да повиши вътреочното налягане, което го прави противопоказан при пациенти с нелекувана или неконтролирана закритоъгълна глаукома.

  • миастения гравис

Лекарството е противопоказано при лица с миастения гравис поради неговите антихолинергични ефекти, които могат да влошат мускулната слабост.

Не трябва да се използва при пациенти със състояния като паралитичен илеус или мегаколон, тъй като може да ги влоши.

  • уголемяване на простатата

При мъже с хипертрофия на простатата, причиняваща ретенция на урина, хиосцин бутилбромидът може да влоши задържането на урина поради своите антихолинергични ефекти.

  • чревна непроходимост

Ако пациентът има механична обструкция в стомашно-чревния тракт, лекарството трябва да се избягва, тъй като може да влоши запушването.

  • сърдечно-съдови заболявания

Използвайте с повишено внимание или избягвайте прием при пациенти с тежки сърдечно-съдови заболявания като тахикардия или аритмии, тъй като лекарството може да увеличи сърдечната честота.

  • бременност и кърмене

Безопасността на хиосцин бутилбромид по време на бременност не е напълно установена. Обикновено се препоръчва да се избягва употребата на това лекарство, особено през първия триместър, когато развитието на плода е най-критично.

Не се препоръчва лечение с Бусколизин по време на кърмене, тъй като лекарството се излъчва в кърмата. Освен това може да намали млечната секреция.

  • шофиране или работа с машини

Hyoscine butylbromide може да повлияе способността за шофиране или работа с машини поради потенциалните нежелани реакции като замъглено виждане и замайване.

Взаимодействие с други лекарства

Хиосцин бутилбромидът може да взаимодейства с други лекарства и да засилва антихолинергичните им ефекти, например: на амантадин, хинидин, три- и четири- цикличните антидепресанти, невролептици, Н1-блокери, бета адреномиметици (например лекарства за лечение на бронхиална астма, като кленбутерол, салбутамол и др.), лекарства за лечение на Паркинсонова болест и др.

Преди да започнете или спрете приема на каквото и да е лекарство, особено ако имате предшестващи заболявания или приемате други лекарства, трябва винаги да се консултирате с лекар.

Прочетете за:
Бусколизин – за какво се използва?
Но-Шпа – как действа и за какво се пие?