Хеморагичната треска Ебола е тежко в много случаи фатално протичащо заболяване, за което все още няма открита ваксина или друго лицензирано лечение. Най-често заразените хора умират от фатални вътрешни и външни кръвоизливи, поради което и заболяването е известно като хеморагична треска. Основно засегнати са хората, живеещи на африканския континент.
Вирусът на Ебола е открит през 1970 година, а най-сериозният пик на това заболяване започна през месец март тази година в Африка. До 13 Август 2014 година има регистрирани над 1000 починали от този вирус.
Как става разпространението на вируса?
Вирусът се разпространява при контакт с кръв или телесни течности и непротектиран сексуален контакт със заразени хора. Много от хората се заразяват докато се грижат за болни от Ебола, както при докосване на тялото им, така и при почистване на течности, които могат да съдържат смъртоносния вирус.
Погребалните обичаи в Африка са изиграли своята роля за разпространението на вируса. Обикновено вирусният причинител може да издържи няколко дни във външната среда по повърхността на тялото на заразения. При погребения народите в Африка имат традицията да докосват телата на умрелите и по този начин могат да се заразят и с вируса, ако умрелия е страдал от Ебола.
Кои са рисковите фактори за заразяване?
Основният рисков фактор е пътуване в африкански държави, в които се среща заболяването. Знае се, че вирусът може да се разпространява и сред животните, затова е опасно да консумирате недобре приготвено месо. Особено застрашени от заразяване са лекарите и останалия медицински персонал, който се грижи за заразените.
Какви са симптомите на хеморагичната треска Ебола?
Обикновено симптомите започват да се проявяват внезапно около 10 дни след заразяването с вируса. Ранните оплаквания на пациентите са:
- силно повишаване на телесната температура
- главоболие
- мускулни и ставни болки
- усещане на слабост
С времето състоянието на пациентите се влошава и могат да се срещнат следните симптоми:
- гадене и повръщане
- диария
- поява на обрив по тялото
- болка в гърдите и затруднено дишане
- коремни болки
- значително спадане на тегло
- кървене от очите, а при терминално състояние на пациентите могат да се наблюдават кръвоизливи и от ушите, носа и ректума
- вътрешни кръвоизливи.
Началните симптоми на заболяването са неспецифични и затрудняват ранното поставяне на диагноза. Въпреки това дори и при най-малко съмнение, че пациентът може да е заразен с вируса на Ебола той трябва да бъде изолиран и да бъдат уведомени здравните органи.
Как се поставя диагнозата?
В началните стадии на заболяването поставянето на диагноза е много трудно и в повечето случаи то се подозира по наличието и на други болни от вируса на Ебола. Някои лабораторни тестова като ELISА и изолиране на вируса от секрети на болния могат да поставят диагнозата.