Фибромиалгията е хронично състояние, което се характеризира с мускулни болки, съпроводени с умора, сънливост, проблеми с паметта и променливо настроение. Фибромиалгията е често срещано състояние, смята се че един на 20 души по света страда от фибромиалгия. Жените се засягат по-често от мъжете. Хората на възраст между 30 и 60 години страдат по-често от фибромиалгия.
Фибромиалгията често се предизвиква от физическа травма, операция или силен психологически стрес. В други случаи симптомите могат да се развият постепенно с времето без да има някакъв предизвикващ фактор.
Какви са симптомите при фибромиалгия?
Болката, която се свързва с фибромиалгия обикновено се описва като тъпа, постоянна болка, която започва от мускулите. Много често болката се разпространява по цялото тяло. За да се смята за разпространена, болката трябва да бъде от двете страни на тялото и под и над талията.
При фибромиалгия освен това се наблюдава болка при оказване на по-силен натиск върху определени части на тялото, които се определят като болезнени точки. По-често болезнени точки са:
- задната част на главата
- раменете
- предната част на шията
- горната част на гръдния кош
- коленете
Пациентите с фибромиалгия често се оплакват, че след ставане от сън се чувстват уморени, дори и ако са спали достатъчно през нощта. Често сънят им бива нарушаван от нощни болки и голяма част от пациентите с фибромиалгия имат проблеми със съня.
Други често срещани съпътстващи фибромиалгията оплаквания и състояния са:
- главоболие
- синдром на раздразненото дебело черво
- ендометриоза
- депресия.
Как се поставя диагнозата фибромиалгия?
През 1990 година Американския колеж по Ревматология определи двата основни критерия, по които може да се постави диагнозата фибромиалгия:
- разпространена по цялото тяло болка, която продължава повече от 3 месеца
- поне 11 от възможни 18 болезнени точки по тялото.
Проблемът при фибромиалгията е, че симптомите могат да се появяват и да изчезват, което да затрудни лекарите при поставянето на диагнозата. В други случаи лекарите не са сигурни с каква сила да бъде натискът, който да оказват върху предполагаемите болезнени точки, с който да установят тяхното наличие. Новите, преработени диагностични критерии са:
- разпространена по цялото тяло болка, която продължава повече от 3 месеца
- липса на друго заболяване или състояние, което може да причинява болката.
Какво е лечението при фибромиалгия?
При лечението на фибромиалгията основната цел е намаляването на тежестта на симптомите и подобряване на общото здравословно състояние на пациента. По- често използваните медикаменти са аналгетици, антидепресанти.
Целта е да се намали силата на болката. Освен медикаменти при лечението на пациентите може да бъде приложена и психотерапия за справяне с депресията и умората, които често се наблюдават при това заболяване.