Обикновено посиняването на устните е признак на недостиг на кислород или влошено кръвообращение. Когато в кръвта не постъпва достатъчно кислород тя променя своя цвят от ярко червен в тъмно червен и това именно е причината за посиняването на устните. Медицинският термин за посиняване на устните и кожата е цианоза.
Ако забележите, че вие или някой човек до вас започва да посинява е нужно да потърсите спешна медицинска помощ. Обикновено цианозата на устните се съпровожда със затруднено дишане, болка в гърдите и общо чувство на неразположение. Ако видите, че посиняват само пръстите на ръцете и краката е нужно да се консултирате с вашия личен лекар. Това обикновено се дължи на влошено кръвоснабдяване.
Ако устните и кожата на вашето дете започнат да посиняват трябва незабавно да потърсите медицинска помощ. Други алармиращи признаци, които трябва да търсите са: затруднено и по-учестено от обикновено дишане, издаване на хриптящи звуци при дишане, раздразнителност и обща слабост.
Какви видове цианоза има?
Централна цианоза
Централната цианоза се дължи на сърдечно или белодробно заболяване или наличие на абнормен хемоглобин в кръвообращението, като например метхемоглобин. Централната цианоза обикновено се представя като посиняване на езика и устните. Други съпътстващи симптоми могат да бъдат задух и учестено дишане.
Периферна цианоза
Периферната цианоза се дължи на нарушаване на кръвоснабдяването в някой периферен орган или крайниците. Крайниците изглеждат синкави и са студени на допир. Обикновено периферната цианоза е най-видима в областта на нокътното ложе. Този вид цианоза е характерна за пациентите със сърдечна недостатъчност, при излагане на студ за дълго време или при заболявания, свързани със съдовете и кръвообращението, например тромбофлебит, варикозна болест.
Какви могат да бъдат причините за посиняването на устните?
Посиняването на устните е признак на централна цианоза. Някои от по-честите причини за развитието на това състояние и появата на този симптом са:
- кръвен съсирек в някоя от артериите на белите дробове – белодробен емболизъм
- влошаване на хронично заболяване, като например хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) или астма
- белодробен оток
- остър респираторен дистрес синдром
- тежка пневмония
- пневмоторакс
- задавяне
- круп – заболяване, характерно за детската възраст с вирусна етиология, което протича със затруднения в дишането и лаеща кашлица
- епиглотит – възпаление и оток на лигавицата, която покрива задния отдел на гърлото, най-често дължаща се на бактериален причинител
- сърдечна недостатъчност
- сърдечен дефект, наличен още при раждането на детето, например тетралогия на Фало, атрезия на пулмоналната клапа с междукамерен дефект
- полицитемия вера
- отравяне от свръхдоза наркотик
- продължително излагане на студен въздух или вода
- пребиваване на висока надморска височина.