Хиперкалциемията е състояние, при което нивата на калция в кръвта са завишени над нормата. Наличието на излишно количество калций в кръвта може да направи костите ви по-чупливи, да затрудни дейността на бъбреците и да затрудни работата на сърцето и мозъка.
Какви са причините за хиперкалциемия?
Освен, че е важен за изграждането на костите, калция е важен и за предаването на сигнали по нервните окончания. При понижаване на калция в кръвта паращитовидните жлези секретират хормон, наречен паратиреоиден хормон чиито функции са:
- повишава отделянето на калций от костите;
- ускоряване на абсорбцията на калций от храносмилателния тракт;
- намаляване на отделянето на калций от бъбреците.
Този тънък баланс между количествата на калций в кръвта може лесно да бъде нарушен. Причините за това могат да бъдат:
- Повишена функция на паращитовидните жлези – това може да се дължи на малки доброкачествени туморчета, разположени в жлезите.
- Рак – някои видове ракови заболявания, като рак на белите дробове и рак на гърдата могат да увеличат риска от хиперкацлиемия.
- Други заболявания – някои заболявания като туберкулоза, саркоидоза могат да доведат до повишаване на нивата на витамин Д в организма, което да стимулира храносмилателния тракт да абсорбира повече калций от храната, която приемаме.
- Прием на медикаменти – литиумът, който се използва при лечението на биполярно разстройство може да стимулира отделянето на хормони от паращитовидните жлези.
Какви са симптомите?
При леко покачване на нивата на калция пациентите може да нямат никакви оплаквания. При по-сериозно покачване на калция може да се проявят и някои по-характерни симптоми. Към тях спадат:
- Повишена жажда и често уриниране
- Гадене и повръщане
- Запек
- Болка в костите
- Мускулна слабост
- Обърканост
- Летаргия.
Как се поставя диагнозата?
Най-лесният начин за откриване на повишените нива на калций е изследването на кръвта на пациента. След устанояването на повишените стойности е нужно извършването на допълнителни тестове за уточняване каква е точната причина за това. Могат да бъдат извършени следните изследвания:
- Рентген на гръден кош за търсене на рак на белите дробове
- Мамография за установяване дали не се касае за рак на гърдата
- Магнитен резонанс за получаване на по-детейлен образ на състоянието на органите и тяхната функция.
Какво е лечението?
Вашият лекуващ лекар може да ви предпише някой от следните медикаменти за овладяване на състоянието:
Бифосфонати – венозното приложение на тези медикаменти, използвани за лечение на остеопороза може да спомогне за подобряване на състоянието на костите.
Преднизон – ако повишените нива на калция при вас се дължат на повишени нива на витамин Д, употребата на стероиди може да спомогне за подобряване на състоянието на пациентите.
Вливане на течности – прекалено високите нива на калций могат да бъдат животозастрашаващо състояние. Вливането на течности може да бъде бърз начин за снижаване на калциевите нива.
Прочетете за:
Калций
Хиперкалциемия (повишен калций)