Според учени от Белгия употребата на антибиотици за лечение на респираторни инфекции може да повиши резистентността към лекарства.
Появата на бактерии, които не реагират на антибиотици е огромен здравен проблем.
Счита се, че прекомерната употреба на антибиотици води до развитието на т.н. супербактерии, които са резистентни и на най-мощните антибиотици.
Проучване на проф. Херман Гусенс от Университетска болница в Антверп, Белгия показва, че единичен курс на лечение може да доведе до изграждането на резистентност. Той и екипът му са анализирали употребата на макролиди – антибиотици, широко използвани за лечение на инфекции на дихателните пътища.
Учените са сравнили действието на два антибиотика от групата на макролидите – азитромицин и кларитромицин на повече от 200 доброволци.
Те са взели няколко бактериални проби от доброволците преди и до 6 месеца след проведеното антибиотично лечение. Резултатите са показали, че нивото на резистентните бактерии се е увеличило след проведеното лечение.
Лекарите трябва много внимателно да избират антибиотиците, които предписват на пациенти, лекувани с антибиотици през изминалите месеци.