Болестта „ръка-крак-уста“ е леко протичащо вирусно заболяване, което се среща често в детската възраст. Тя се представя с появата на язви в устата и обрив по краката и ръцете. Освен при децата това заболяване може да се прояви и при възрастните. Няма определен сезон, в който то е по-често срещано.
Каква е причината за болест „ръка-крак-уста“?
Най-честата причина за развитието на болестта „ръка-крак-уста“ е инфектирането с вируса коксаки А16. Този вирус принадлежи към група вируси, наречени ентеровируси. Други видове вируси от тази група също могат да причинят заболяването.
Най-често инфектирането настъпва при поглъщането на вируса при контакт със заразен човек. По-честите начини за заразяване са контакт със заразени:
- слюнка
- назални секрети
- течност от спукани мехури
- изпражнения
- кихане.
Поради възможните начини за заразяване се наблюдават епидемии, където има струпване на повече деца, като ясли, детски градини и училища. Родителите трябва да спират децата си от посещение на тези места ако те не се чувстват добре и имат обрив по краката и ръцете и язви в устата. Децата са най-заразни през първата седмица на заболяването, макар че вирусът може да остане по-дълго в тялото без изява на симптоми и детето да заразява други деца.
Какви са симптомите при болест „ръка-крак-уста?
Болестта „ръка-крак-уста“ може да причини някои или всички от следните симптоми:
- повишаване на телесната температура
- възпалено гърло
- умора и мускулни болки
- поява на зачервени мехури по езика, венците и вътрешната страна на бузите
- червен, несърбящ обрив по повърхността на дланите и стъпалата и в редки случаи по седалището
- лесна раздразнителност
- загуба на апетит.
Как се поставя диагнозата?
Лекарят може да постави диагнозата по характерните оплаквания на вашето дете. Той ще вземе предвид следните критерии:
• възрастта на пациента
• начина на поява на симптомите
• вида на обрива и язвите в устата.
Има ли усложнения на заболяването?
Важно е да сте сигурни, че ако детето ви е инфектирано с болестта ръка-крак-уста то пие достатъчно течности. Дехидратацията може да се развие тъй като язвите в устата правят пиенето на вода болезнено и децата могат да го избягват. По време на епидемии от болестта има регистрирани по-тежки единични усложнения като енцефалит и менингит.
Какво е лечението?
Няма специфично лечение за заболяването.Симптомите на болестта „ръка-крак-уста“ обикновено отшумяват за около 10 дни. Прилагането на топикални анестетици върху язвите в устата може да облекчи болката при хранене и пиене на вода. Приемът на Ацетаминофен или Ибупрофен, които се продават без лекарско предписание могат да помогнат на децата да се чувстват по-добре.