Появата на кафяви или черни петна по ноктите се означава с медицинския термин меланонихия. Дължи се на повишената продукция на меланин от меланоцитите в нокътния матрикс. Може да се засегнат един или повече нокти както на пръстите на ръцете, така и на краката.
Какви видове меланонихия има?
Според вида на пигментацията се различават:
- надлъжна меланонихия – налице е надлъжна кафяво-черна ивица, започваща от основата на нокътната плочка и достигаща до свободния й ръб.
- дифузна или тотална меланонихия – пигментацията обхваща цялата нокътна плочка.
- напречна меланонихия – налице е кафяво-черна ивица, минаваща по ширината на нокътната плочка.
Какви са причините за поява на черно петно по ноктите (меланонихия)?
Нокътната плочка е твърда, полупрозрачна структура, изградена от кератин, която обикновено не е пигментирана. Меланонихия възниква, когато в нокътя се отложи меланин – кафяв пигмент, който се произвежда от меланоцитите. Отлагането на меланин в нокътната плочка възниква по два основни механизма:
Меланоцитна активация
При меланоцитната активация е налице повишен синтез на меланин от меланоцитите, но техният брой е нормален. Ето някои от най-честите причини за меланоцитна активация:
- раса – меланонихията се среща по-често при хора с тъмна кожа. Наблюдава се по-често по ноктите на пръстите на ръцете, като обикновено засяга множество нокти.
- бременност – през бременността може да се появят надлъжни кафяви или черни ивици по ноктите, като се засягат няколко нокътя.
- травма – при онихофагия, онихотиломания, притискане от тесни обувки
Многократно повтарящите се травми на нокътния матрикс поради гризане, дъвчене, дърпане, притискане на ноктите може да доведе до активиране на меланоцитите и поява на черно петно по ноктите.
- инфекции на ноктите
Гъбични инфекции, причинени най-често от Trichophyton rubrum, Scytalidium, Aspergillus niger могат да причинят меланонихия. Гъбичките продуцират меланин, който се натрупва в нокътната плочка. Засягат се по-често ноктите на краката.
Бактериални инфекции на ноктите, причинени от Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella, Proteus могат да причинят кафяво-черни ивици по ноктите.
Вирусни инфекции – пациентите с ХИВ – инфекция могат да имат меланонихия.
- кожни заболявания
Възпалителни заболявания на кожата, като псориазис, плосък лишей, амилоидоза, хроничен радиационен дерматит, хронична паронихия могат да причинят активиране на меланоцитите и поява на пигментация по ноктите.
- тумори
Доброкачествени и злокачествени тумори като болест на Боуен, онихоматриком, базоцелуларен карцином могат да причинят моноцитна активация.
- системни болести – лупус еритематодес, системна склероза, хемосидероза, порфирия
- ендокринни заболявания – болест на Адисон, синдром на Кушинг, хипертиреоидизъм, акромегалия
- дефицит на витамин В12 или фолиева киселина
- синдроми, асоциирани с меланонихия – синдром на Laugier-Hunziker, синдром на Пьотц-Йегерс
- ятрогенни причини – фототерапия, лъчетерапия
- медикаменти – химиотерапевтици (циклофосфамид, 5-флуороурацил, блеомицин), фенитоин, кетоконазол, тимолол, антималарийни средства и др.
Меланоцитна хиперплазия
При меланоцитната хиперплазия е повишен синтеза на меланин поради увеличен брой меланоцити в нокътя. Възможни причини са:
- невус на нокътния матрикс – представя се с кафяви до черни надлъжни ивици, широки 3-5 мм по ноктите на пръстите на ръцете, най-често палеца. Среща се по-често при деца. Хистологично невусът се характеризира с формирането на гнездо от меланоцити.
- лентиго – лентиго на нокътния матрикс се наблюдава по-често при възрастни. Характеризира се с меланоцитна хиперплазия, но липсват гнезда от меланоцити.
- субунгвален меланом – това е рядко срещано злокачествено заболяване. Засяга най-често палеца, големия и средния пръст на краката при хора над 60-годишна възраст.
Други възможни външни причини за поява на кафяви или черни петна по ноктите са например: боя за коса, къна, тютюн, калиев перманганат, катран, сребърен нитрат.
Прочетете за:
Синдром на зелените нокти (хлоронихия)