Определение: Пълният холестеролов тест, наречен още липиден профил, представлява лабораторно медицинско изследване, с чиято помощ се измерва количеството на холестерол и триглицериди в кръвта.
Холестеролът е восъкоподобна субстанция, която е съставна част на липидите в кръвта. Той участва в изграждането на всички клетки на тялото, в структурата на редица хормони, като същевремонно обаче високите му нива са рискови за натрупване мастни депозити в кръвоносните съдове и развитие на сърдечно-съдови заболявания, атеросклероза, инфаркт или инсулт.
Липиден профил е комплексно изследване, което включва оценка нивата на:
- Общия холестерол – представлява сборът от различните масти в кръвта
- HDL – холестерол (липопротеини с висока плътност) – наречен още „добър холестерол”, тъй като подпомага извеждането на LDL – холестерола от артериите. По този начин се елиминира опасността от натрупване на атеросклеротични плаки, които стесняват лумена на кръвоносните съдове и влошават кръвотока.
- LDL – холестерол (липопротеини с ниска плътност) – наречен още „лош холестерол”. Той има способността да формира мастни отлагания по стените на кръвоносните съдове. Те забавят кръвотока, а в определен момент могат напълно да го блокират. В този смисъл повишените нива на LDL – холестерол се свързват с висок риск от развитие на инфаркт или инсулт, поради смутено кръвоснабдяване на жизненоважни органи.
- Триглицериди – всички калории, приети чрез храната, от които тялото не се нуждае в момента, се складират под формата на триглицериди. Високите нива на триглицериди могат да бъдат вследствие на прекомерен прием на въглехидратна храна и напитки, алкохол, при хора с наднормено тегло или болни от диабет.
Показания: Изследването на липидния профил се препоръчва, когато са налице следните рискови фактори:
- При данни за други членове на семейството с високи нива на холестерол или сърдечно-съдови заболявания
- При хора с наднормено тегло или затлъстяване
- Неактивен уседнал начин на живот
- Честа консумация на алкохол
- Тютюнопушене.
Холестероловите нива в кръвта могат да се проследят във връзка с:
- Изследване на заболяване, свързано с нарушена липидна обмяна – при болни от диабет, бъбречни заболявания, заболявания на щитовидната жлеза
- За проследяване на ефекта от проведена терапия
- За оценка на риска от възникване на сърдечно заболяване
- Като част от профилактични изследвания – редовните изследвания на холестероловия профил е препоръчително да започнат след 20-годишна възраст. При нормални стойности изследването се повтаря през 5 години. Високорискови и съответно подлежащи на по-често проследяване са болни от диябет, хора с фамилна обремененост, наднормено тегло, нездравословно хранене. При бременност холестеролът обикновено се повишава, което е естествено, поради което реални резултати могат да се получат два месеца след раждането.
Методика на извършване на изследването:
Предварителна подготовка
- Обичайно когато се провежда изследване само на нивата на HDL и общия холестерол пациентът може да се храни нормално преди теста
- При извършване на пълен липиден профил е необходимо да не се приемат храна или напитки (може да се пие само вода) от 9 до 12 часа предварително. Това е така, защото стойностите на LDL (лош) холестерол и триглицериди се повлияват от диетата.
- Предписаните медикаменти могат да се приемат сутрин с малко количество вода
- При прием на медикаменти, които биха повлияли мастния профил, се следват препоръките на лекуващия лекар за промяна на режима на приема
- Не се приемат тлъсти храни вечерта преди теста, не се консумира алкохол
- Препоръчва се да не се извършва тежка физическа дейност в деня преди изследването
Техника на провеждане:
- На ръката се поставя еластичен маншет
- Със спирт се почиства мястото, където ще се извърши венепункция
- Взема се кръвна проба, след което на мястото се поставя памучен тампон и се притиска за няколко минути
- Пробата се изпраща в лаборатория.
Резултатите се представят в милиграми (mg) холестерол на децилитър кръв (dL) или милимола на литър кръв (mmol/L) и могат да варират в зависимост от възрастта, пола и други фактори.
Референтните стойности на изследваните показатели са следните:
- Общ холестерол – < 200 mg/dL, < 5.2 mmol/L
- HDL холестерол – > 60 mg/dL, > 1.6 mmol/L. При норма нивата на „добрия” холестерол са по-високи и имат протективна роля за развитие на сърдечно-съдови заболявания.
- LDL холестерол – <100 mg/dL, <2.6 mmol/L.
- Триглицериди – 10 – 150 mg/dL. По-ниските стойности са по-благоприятни.
Показатели на границата на нормата:
- Общ холестерол – 200 – 239 mg/dL, 5.2 – 6.2 mmol/L
- HDL холестерол – 40 – 60 mg/dL, 1 – 1.6 mmol/L
- LDL холестерол – 100 – 129 mg/dL , 2.6 – 3.3 mmol/L
Болестни стойности:
- Общ холестерол – > 240 mg/dL, > 6.2 mmol/L. При високи стойности на общия холестерол е от изключително значение да се съблюдава съотношението между „добрия” и „лошия” холестерол.
- HDL холестерол – < 40 mg/dL, < 1.0 mmol/L. Ниските нива са високорискови за атеросклероза и сърдечни заболявания.
- LDL холестерол – > 160mg/dL, > 4.1 mmol/L. Високите стойности на „лошия” холестерол могат да са свързани със заболяване на коронарните артерии, ендокринни смущения (диабет), метаболитни нарушения.
Усложнения:
- Рисковете при провеждане на изследването са минимални.
- Възможно е да се появи малък хематом на мястото на поставяне на иглата.
- Много рядко може да се развие флебит (възпаление на вената).
- При болни с нарушено кръвосъсирване или прием на антикоагуланти има риск от продължително кървене. Ето защо е изключително важно да се съобщи на лекаря при прием на такива лекарства (аспирин, варфарин).