Бактериите от род Уреаплазма (Уреаплазма уреалитикум и Уреаплазма парвум) могат да причинят редица заболявания както при мъжете, така и при жените. Тези бактерии са част от нормалната флора на урогениталния тракт, но при определени условия могат да доведат до инфекция и заболяване.
Хората с вроден дефицит на антитела, както и пациенти, подложени на имуносупресия след трансплантация на органи са изложени на висок риск от развитие на уреаплазмени инфекции.
Какви болести причинява уреаплазмата?
Уреаплазма при жени
При жените инфекцията с уреаплазма може да доведе до различни здравословни проблеми. Ето някои от свързаните с уреаплазма заболявания при жените:
Бактериална вагиноза
Установена е изразена връзка между наличието на уреаплазма и повишеното pH на влагалището. Обикновено pH на влагалището е ниско, а киселинността предотвратява инфекциите. Високото или алкално рН обаче може да позволи на вредните бактерии (главно Gardnerella vaginalis) да растат в по-голям брой и да причинят бактериална вагиноза.
Симптомите на бактериална вагиноза включват:
- вагинален секрет – сиво или бяло течение с мирис на риба
- вагинален сърбеж
- усещане за парене по време на уриниране
- болка или дискомфорт.
Цервицит
Уреаплазма парвум и Уреаплазма уреалитикум често се срещат в шийката на матката при жени с нехламидиален и негонококов цервицит или неспецифичен цервицит. Тяхната роля за развитието на неспецифичен цервицит обаче не е проучена подробно.
Тазова възпалителна болест
Тазовата възпалителна болест се причинява от микроби в долния генитален тракт, които проникват в горния генитален тракт (матката, фалопиевите тръби и яйчниците). Хламидиите и гонококите са главните причинители, но смесената бактериална флора, свързана с бактериална вагиноза, също е причина за тазово възпалителна болест. Ролята на уреаплазмите и микоплазмите трябва да се разглежда в този контекст.
Безплодие
Все още няма убедителни доказателства, че уреаплазмата директно причинява безплодие. Има проучвания, които показват, че колонизацията на фалопиевите тръби от уреаплазми е свързана с тубарния фактор на безплодие – нарушена проходимост на маточните тръби.
Уреаплазма при мъже
При мъжете инфекцията с уреаплазма може да доведе до:
Неспецифичен уретрит
Нарастват доказателствата, че уреаплазмата може да причини уретрит (възпаление на уретрата) при мъжете. Този уретрит се нарича негонококов уретрит или неспецифичен уретрит.
Симптомите на уретрит могат да включват:
- болка или парене при уриниране
- секреция от уретрата – бистра или леко мътна секреция от пениса
- усещане за сърбеж или дразнене вътре в пениса.
Простатит
Уреаплазми се изолират от простатен секрет след масаж на простатата по-често и в по-високи титри при мъже с хроничен простатит. Въпреки това, няма много доказателства в подкрепа на ролята им при остър или хроничен бактериален простатит.
Епидидимит
Проучвания показват, че уреаплазмите могат да причинят остър епидидимит. Мъжете с уреаплазмен епидидимит могат да имат следните симптоми: болка и подуване в засегнатия тестис, зачервяване и затопляне на скротума, повишаване на температурата, болезнена еякулация и др.
Безплодие
Инфекцията с Уреаплазма уреалитикум се свързва с по-ниско качество на спермата. Наличието на U. urealyticum корелира с по-ниски концентрации на сперматозоиди в спермата и по-ниска подвижност на сперматозоидите.
Заболяване при мъжете и жените
Други заболявания, които могат да причинят уреаплазмите са например:
- пиелонефрит
- цистит
- камъни в пикочните пътища
- септичен артрит
- остеомиелит
- менингит
- ендокардит.
Уреаплазмите често имат второстепенна роля като причинители на горепосочените състояния, които могат да бъдат причинени от различни други микроорганизми.
Уреаплазмените инфекции на урогениталния тракт и системните инфекции причиняват симптоми, подобни на тези при инфекции, причинени от други бактерии и могат да бъдат разграничени само чрез подходящо лабораторно изследване. По-конкретно, урогениталните инфекции могат да имитират инфекции, причинени от гонококи, хламидии или други генитални микоплазмени видове.
Прочетете за:
Уреаплазма парвум и уреалитикум – как става заразяването?
Уреаплазма при бременност и при новородени
Уреаплазма (Ureaplasma) – изследване, лечение