Шум в ухото или още познат с латинското наименование тинитус е всеки един шум, който произлиза от структурите на ухото или е резултат от патологични процеси в мозъка.
Често причината за възникване на тинитус остава неизвестна и с времето шумът изчезва от само себе си.
Появата на шум в ухото може да се дължи на множество причини:
- травма в областта на главата и врата – в резултат на травма на главата или врата може да се увреди ухото, слуховия нерв или мозъчни структури, свързани със слуха. Обикновено шумът в ухото, причинен от травма е едностранен.
- силен шум – експозицията на силен шум е честа причина за шум в ушите. Освен шум в ушите силните звуци могат да доведат и до загуба на слуха.
- старческа глухота (пресбиакузис) – при много хора над 60 годишна възраст се наблюдава понижение на слуха, тъй като настъпва увреждане на слуховия нерв. Загубата на слуха може да причини тинитус.
- ушна кал – натрупването на ушна кал може да причини намаление на слуха, раздразнение на тъпанчевата мембрана и да стане причина за поява на шум в ушите.
- болест на Мениер – освен с тинитус това заболяване се характеризира със световъртеж, гадене, повръщане, намаление на слуха.
- тумор на слуховия нерв – наблюдава се едностранен тинитус.
- възпалително заболяване на ухото и синусите – отит, синуит.
- лекарствени средства – прекалено честатата употреба на някои лекаствени средства като например аспирин, диуретици, някои антибиотици може да причини шум в ухото.
- отосклероза – представлява наследствено заболяване, при което настъпват промени в костиците на средното ухо. Характеризира се с шум в ушите и намаление на слуха.
- проблеми с темпоромандибуларната става, която се образува от долната челюст и слепоочната кост.
- съдови нарушения: атеросклероза, високо кръвно налягане, артерио-венозни малформации, тумори в областта на главата и врата, които притискат кръвоносни съдове.