Болестта на Хашимото (хроничен лимфоцитен тиреоидит на Хашимото) е атоимунно заболяване, при което имунната система на организма изработва антитела, които атакуват щитовидната жлеза. В резултат тя се възпалява и се нарушава продукцията на щитовидни хормони. Често изявата на заболяването се провокира от вирусна инфекция.
Тиреоидитът на Хашимото се среща по-често при жени на средна възраст (30-50 години).
Какви са симптомите при тиреоидит на Хашимото?
При част от пациентите заболяването може да протече без промяна във функцията на щитовидната жлеза (т.нар. еутиреоидно състояние). При тях щитовидните хормони са в референтни стойности, липсват клинични симптоми, установяват се единствено ехографски признаци на болестта и повишени титри на антитела – ТАТ, МАТ.
При 5-10% от болните може да се наблюдава повишена функция на щитовидната жлеза – хипертиреоидизъм (т. нар. хашитоксикоза). Наблюдава се хипертиреоидна симптоматика – загуба на тегло, учестена сърдечна дейност, емоционална лабилност, влажна кожа, тремор на ръцете и др. Тези симптоми обикновено са преходни.
При повечето пациенти се наблюдава тенденция към хипотиреоидизъм (понижена функция на щитовидната жлеза). Тъй като заболяването обикновено прогресира бавно, пациентите нямат никакви симптоми в началото. С напредване на болестта се появяват следните симптоми:
- увеличена щитовидна жлеза
Гушата често е първи признак на болестта на Хашимото. Щитовидната жлеза нараства значително (II – III степен), има неравна, възловидна структура и много плътна консистенция. Формата й може да бъде асиметрична.
Значителното увеличаване на щитовидната жлеза може да деформира шията, да затрудни преглъщането и дишането.
В хода на болестта гушата може да нараства, да остане стационарна или да намалее.
Симптомите на хипотиреоидизъм са неспецифични и много разнообразни, например:
- лесна умора
- повишена чувствителност към студ
- сънливост
- суха кожа
- косопад
- чупливи нокти
- уголемен език
- отоци по лицето, по крайниците
- повишаване на телесното тегло
- понижена концентрация, отслабване на паметта
- запек
- мускулни болки, крампи, скованост в ставите
- депресия
- нарушения в менструалния цикъл – обилна менструация, ановулаторни цикли
- трудно забременяване
- забавена сърдечна дейност – брадикардия
- повишено кръвно налягане.
От лабораторните изследвания се установява: анемия, повишен холестерол и триглицериди. Хормоналните изследвания често са нормални или се установява повишен ТСХ (TSH) и понижени FT4 и FT3. Откриват се високи титри на тиреоидни антитела (ТАТ, МАТ).
При пациентите с тиреоидитът на Хашимото често се наблюдават и други автоимунни заболявания, например витилиго, автоимунен гастрит, болест на Адисон, ревматоиден артрит, лупус еритематодес, пернициозна анемия и др.
Прочетете за:
Хроничен лимфоцитен тиреоидит на Хашимото
Как се поставя диагнозата тиреоидит на Хашимото