Ателектаза или колапс на белия дроб представлява състояние, при което съдържанието на въздух в белите дробове е намалено или липсва. В резултат белодробният паренхим не се разгъва или се свива (колабира). Може да се развие внезапно или в продължение на седмици. Ателектазата може да бъде вродена или да възникне като усложнение при редица заболявания.
Фактори, които повишават риска от развитие на ателектаза са:
- напреднала възраст
- тютюнопушене
- заболявания на белите дробове – астма, бронхиектазии, кистична фиброза
- гръдна или коремна хирургична интервенция
- слабост на дихателната мускулатура, например при мускулна дистрофия
- състояния, при които е затруднено преглъщането.
Какви са причините за ателектаза?
Причините за ателектаза могат да бъдат много разнообразни. Някои от тях са например:
- притискане на белите дробове от тумор, увеличени лимфни възли, аневризма
- запушване на бронхи от чуждо тяло, от туморен процес
- неразгъване на белите дробове при увреждане на централната нервна система
- след травми на гръдния кош
- след хирургични операции в областта на гръдния кош, корема.
Какви видове ателектаза има?
В зависимост от механизма на възникване се различават следните видове ателектаза:
Вродена (първична) ателектаза
Вродената ателектаза се среща при новородени, при които белите дробове не се разгъват и в тях не попада въздух. Причини за вродена ателектаза могат да бъдат например: незрелост на белите дробове, увреждане на нервната система, масивна аспирация на околоплодни води.
Придобита (вторична) ателектаза
Придобитата ателектаза всъщност представлява колапс на белия дроб, тъй като възниква след като белия дроб е бил разгънат. Различават се следните форми на вторична ателектаза:
- компресионна ателектаза
Възниква при притискане на белите дробове от патологичен процес, при което въздушното съдържимо намалява, а алвеолите колабират. Най-често се наблюдава при събиране на течност или въздух в плевралната кухина – хидроторакс, хемоторакс, пневмоторакс, при възпаление на плеврата, тумори на плеврата, пневмония, при субдиафрагмален абсцес и др.
- резорбционна или обтурационна ателектаза
Дължи се на запушване на лумена на бронх от чуждо тяло, тумор, гъста слузна секреция, спазъм на бронхите. Въздухът, който се намира в участъка дистално от обструкцията постепенно се резорбира, а ново количество въздух не постъпва и алвеолите колабират.
- дифудна ателектаза
Дължи се на недостатъчна секреция на сърфактант. Сърфактантът представлява повърхностно активно вещество, което се секретира от алвеолните пневмоцити тип II и покрива като тънък слой вътрешната повърхност на алвеолите. Той е отговорен за поддържането на вътреалвеоларното налягане. Секрецията на сърфактант може да бъде намалена при: незрелост на белите дробове, асфиксия на новороденото, инхалация на спирт, етер, керосин, озон. Наблюдава се при недоносени деца.
Какви са симптомите при ателектаза?
Симптомите при ателектаза варират от липсващи до много сериозни, в зависимост от това колко голям участък от белия дроб е засегнат и колко бързо се развива ателектазата.
При засягане на голям участък и бързо развитие намалява съдържанието на кислород в кръвта и се появява:
- затруднено дишане
- учестено, повърхностно дишане
- учестена сърдечна дейност
- болка в гръдния кош при дълбоко вдишване или кашляне
- посиняване на устните, ноктите.
Като усложнение може да се развие възпаление в засегнатия участък – ателектатична пневмония.
При ателектаза двата бели дроба или части от тях са с намалени размери, плътни, с тъмночервен цвят и липсва въздух. Ателектатичните участъци са хлътнали спрямо околния паренхим, а медиастинума е изместен към колабиралия бял дроб.
След отстраняване на причината ателектазната белодробна структура се възстановява напълно. При продължителна ателектаза обаче се разраства съединителна тъкан и възниква ателектатична пневмосклероза.
Прочетете за:
Анатомия на бял дроб
Пневмоторакс