Контрактурата е състояние, при което е ограничен обема на движение в дадена става поради структурни промени в околоставните тъкани – мускули, сухожилия, лигаменти, фасции, ставна капсула, кожа.
Контрактурите се развиват, когато нормалната еластична съединителна тъкана се замени с нееластична фиброзна тъкан. Това довежда до скъсяване и втвърдяване на тези тъкани, което причинява деформация на ставите и загуба на движенията в тях.
Симптомите при контрактура включват болка, скованост и загуба на движение в засегнатата става.
Какви са причините за поява на кантрактура?
Някои от най-честите причини за контрактури са:
- продължително обездвижване
Най-честата причина за поява на контрактури е продължителната имобилизация, например след фрактура, операция. Имобилизацията с гипсова превръзка може да причини смущения на кръвоснабдяването на крайника и да се развие исхемия на мускулите, която след това оздравява с фиброза, причиняваща инвалидизиращи контрактури.
- изгаряне
Всички по-дълбоки изгаряния зарастват чрез формиране на цикатрикс (белег). Когато белегът от изгаряне узрее, удебели се и се втвърди възникват контрактури. Това се случва, когато настъпи изгаряне върху става. Контрактурите са тежка последица от изгарянето. Те могат да бъдат множествени и много тежки.
- инсулт
Контрактурите са особено разпространени в паретичните крайници след инсулт. Само малък процент от пациентите, прекарали инсулт възстановяват силата и подвижността на крайниците си достатъчно бързо, за да избегнат развитието на контрактури.
- множествена склероза (МС)
Контрактури се наблюдават при пациенти с МС, дори в ранен стадий на заболяването. Най-често възникват контрактури в глезенните стави.
- детска церебрална парализа
Спастично повишеният мускулен тонус в паретичните крайници при пациенти с детска церебрална парализа води до появата на контрактури. Наблюдават се контрактури в областта на лакътните стави, китката, тазобедрените, коленните и глезенните стави.
- болест на Паркинсон
Контрактурите на крайниците при пациенти с Паркинсонова болест са редки усложнения, но водят до тежки деформации на ръцете и краката. Деформациите на ръцете могат да се проявят с фиксирана флексия на китката и метакарпофалангеалните стави, улнарна девиация и понякога деформация „палец в ръка“.
- мускулна дистрофия
Мускулните дистрофии са голяма група наследствени заболявания, при които се засягат мускулите. Мускулната дистрофия тип Дюшен е най-често срещаният тип. Контрактурите са характерна находка в напреднал стадий на заболяването. Често се появяват в мускулите на краката, особено в прасците и мускулите около тазобедрената става.
Други причини за контрактура са:
- мозъчни травми
- увреждане на периферни нерви, например парализа на раменния сплит
- артрогрипоза
- остеогенезис имперфекта
- диабетна хейроартропатия
- ревматоиден артрит – флексионна контрактура в лакътните стави
- остеоартроза – коксартроза, гонартроза.
Прочетете за:
Болест на Дюпюитрен – флексионна контрактура на пръстите