Дисфагията (нарушено гълтане) представлява затруднено и забавено постъпване на хранителната хапка от устната кухина в стомаха.
Гълтателните движения се осъществяват в три последователни фази: орална (волева), фарингеална (продължава 1 сек) и езофагеална (10 сек). Последните две фази са неволеви.
В зависимост от това коя фаза на гълтателния рефлекс е засегната се различават два типа дисфагия:
- орофарингеална – има нарушение в оралната и фарингеалната фаза
- езофагеална – нарушена е езофагеалната фаза.
В контрола на гълтателният рефлекс участват редица мозъчни структури (мозъчен ствол, базални ганглии, малкия мозък, таламуса и др.), черепно-мозъчни нерви (n. glossopharyngeus, n. vagus, n. hypoglossus) и мускули. Увреждането на всяка една от тези структури може да причини орофарингеална дисфагия.
Какви са причините за орофарингеална дисфагия?
Най-честите причини са заболявания на нервната система.
- инсулт
Дисфагия се наблюдава при повече от 50% от пациентите след инсулт. За щастие повечето от тях възстановяват гълтателната функция в рамките на 7 дни, но при 10 % дисфагията може да персистира до 6 месеца.
- черепно-мозъчна травма
В резултат на травма на главата може да настъпи увреждане на мозъка, нерви или мускули, които участват в осъществяването на гълтателния рефлекс и да възникне орофарингеална дисфагия.
- болест на Паркинсон
При около 40 % от пациентите, страдащи от болестта на Паркинсон се среща дисфагия. Тя се дължи на засягане на орофарингеалните мускули и нарушен контрол на езика, което води до затруднение в избутването на храната към фаринкса.
- болест на Хънтингтън
Дисфагията е чест симптом при болните от хорея на Хънтингтън. Тя често става причина за респираторни проблеми като аспирационна пневмония или задушаване.
Пациентите с болестта на Алцхаймер имат признаци на дисфагия, дори в началния стадий на заболяването. Дисфагията е сериозен проблем при тях, тъй като тя често води до аспирационна пневмония – една от най-честите причини за смърт при тези болни.
- множествена склероза
Дисфагия се среща при около 40 % от болните от множествена склероза. Преглъщането може да бъде затруднено в резултат на увреждане на мозъчния ствол и малкия мозък, както и поради когнитивните нарушения. Наличието на дисфагия може да причини сериозни усложнения като аспирационна пневмония, недохранване, дехидратация и обструкция на дихателните пътища.
- миастения гравис
При болните от миастения гравис се наблюдава слабост на орофарингеалната мускулатура. Гълтането е затруднено, като често течностите излизат през носа на болните.
- амиотрофична латерална склероза – може да настъпи атрофия на мускулите на езика и фаринкса, при което се нарушава дъвченето и преглъщането, развива се дисфагия.
- прогресивна булбарна парализа – поради тежки дегенеративни изменения в моторните ядра на черепно-мозъчните нерви настъпва пареза на мускулите на езика, мекото небце, фаринкса, ларинкса, лицевата мускулатура. В резултат се развиват дизартрия, дисфония и дисфагия.
- полимиозит / дерматомиозит
- мускулна дистрофия
- метаболитна миопатия
- полиомиелит
- ботулизъм
- тетанус.
Други причини за поява на орофарингеална дисфагия са:
- дивертикул на Zenker
- тумори в устната кухина, ларинкса, фаринкса могат да причинят обструкция и да затруднят преглъщането
- хирургично лечение или лъчелечение на мозъчни тумори или на тумори в шийната област може да причини дисфагия
- промени в шийните прешлени, например остеофити.
Прочетете за:
Дисфагия при психични разстройства