СЕА (карциноембрионален антиген) е вид туморен маркер, който дава информация за наличието на раково заболяване, за това дали тумора расте и се разпространява и за ефекта от лечението. Туморните маркери са вещества, които някои ракови клетки произвеждат и отделят в телесните течности. Здравите клетки също могат да произвеждат туморни маркери в много ниски концентрации.
Карциноембрионалният антиген (СЕА) представлява гликопротеин, който е тясно свързан с различни функции на ендотелните клетки, включително адхезия, пролиферация и миграция на клетки. Смята, че инхибира апоптозата и следователно участва в туморната патогенеза. Обикновено се произвежда в стомашно-чревната тъкан по време на развитието на плода. След раждането обаче продукцията му спира и нивата на CEA стават много ниски или изчезват напълно.
Повишени нива на карциноембрионален антиген (СЕА) в кръвта се установяват при различни злокачествени заболявания като колоректален рак, медуларен карцином на щитовидната жлеза, рак на гърдата, рак на белия дроб, рак на яйчниците и др.
Изследването на СЕА обаче не се препоръчва за рутинен скрининг и диагностика на ракови заболявания. Високи стойности на СЕА се установяват и при редица незлокачествени медицински състояния.
Кога се изследва СЕА (карциноембрионален антиген)?
Изследването на карциноембрионален антиген може да даде важна информация при пациенти, вече диагностицирани с рак, който причинява високи нива на СЕА.
Извършването на СЕА тест цели:
- да се провери дали туморът е нараснал или се е разпространил (метастазирал) в други части на тялото
- да се провери дали лечението на злокачественото заболяване е ефективно.
СЕА тестът може да се проведе:
- веднага след диагностициране на раково заболяване, за да помогне при изготвянето на план за лечение
- по време на лечение на злокачественото заболяване, за да се види колко ефективна е терапията – химиотерапия, имунотерапия, лъчетерапия, хирургично лечение
- след приключване на лечението се провеждат редовни СЕА тестове, за да се следи за настъпил рецидив.
CEA тестът обикновено е кръвен тест. По-рядко може да се изследва перитонеална течност, плеврална течност, цереброспинална течност (ликвор).
Какви са референтните стойности на CEA?
Референтните стойности на СЕА в кръвта са 0 – 2,9 ng/mL.
Стойности на CEA над 2,9 ng/mL се считат за абнормни, но не означават непременно наличие на рак.
CEA се метаболизира предимно в черния дроб. Ето защо при нарушена чернодробна функция може да има повишени нива, причиняващи фалшиво положителни резултати. Фалшиво положителни резултати се съобщават при концентрации до 35 ng/mL.
Хората, изложени на определени животински антигени, могат да развият антитела срещу CEA, които да повлияят на нивата на CEA и да доведат до ненадеждни резултати. Пушачите е много вероятно да имат фалшиво положителни резултати.
При кои видове рак се изследва СЕА (карциноембрионален антиген)?
Тумори, които причиняват високи нива на СЕА са:
Проследяването на CEA при пациенти с колоректален рак, които са претърпели хирургична резекция и химиотерапия е ефективно за откриване на рецидиви.
Препоръчва се серийно проследяване на CEA преди започване на лечението и след това на всеки три месеца по време на лечението и на наблюдението, за да се оцени отговорът на терапията при колоректален рак.
При рак на дебелото черво и ректума серумният CEA се нормализира 6 седмици след резекцията на тумора. Установяването на постоянно повишени нива на CEA могат да показват остатъчен тумор поради непълна резекция или рецидив на тумора.
- рак на щитовидната жлеза
CEA не е специфичен биомаркер за медуларен карцином на щитовидната жлеза. Въпреки това, измерването му е много полезно за оценка на прогресията на заболяването и наблюдение след тиреоидектомия.
По-високите нива на CEA корелират с напреднал стадий, наличие на метастази в лимфните възли и лоша преживяемост.
- рак на гърдата
Изследването на CEA за скрининг за рак на гърдата не се препоръчва поради ограничена чувствителност и специфичност. Въпреки това, в допълнение към CA 15-3 и CA 27.29, CEA може да се използва за наблюдение на пациенти с метастатично заболяване, получаващи активна терапия.
- рак на яйчника
- рак на панкреаса
- рак на черния дроб.
Могат ли нивата на CEA да бъдат високи без да има рак?
Високите нива на CEA не означават непременно наличие на рак. Например, тютюнопушенето може да повиши нивата на CEA. Следните неракови състояния могат да доведат до повишени нива на CEA:
- гастрит, стомашна язва
- хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ)
- чернодробни заболявания като цироза, мастен черен дроб
- камъни в жлъчния мехур
- дивертикулит
- диабет
- всяко автоимунно или възпалително заболяване
- възпалителни заболявания на червата (болест на Крон, улцерозен колит)
- хемороиди
- пневмонии
- лечение с моноклонални антитела.
Прочетете за:
Диагноза на рак на дебелото черво