Допаминът е от съществено значение за нормалната мозъчна функция. Неговият излишък или дефицит може да доведе до различни психични и неврологични заболявания.
Кои са най-честите болести, свързани с допамин?
- заболявания, свързани с ниски нива на допамин
Болест на Паркинсон
Болестта на Паркинсон е прогресивно невродегенеративно заболяване. Възниква поради дегенерация на неврони, произвеждащи допамин, в substantia nigra, част от мозъка, участваща в контрола на движението.
Характерни симптоми на болестта са: тремор, скованост, брадикинезия (забавено движение), лоша координация.
Провежда се лечение с леводопа (прекурсор на допамин), допаминови агонисти и други лекарства, които повишават нивата на допамин или имитират неговите ефекти.
Болест на Хънтингтън
Болестта на Хънтингтън е прогресивно наследствено заболяване, което се характеризира с двигателни, когнитивни и психиатрични симптоми. Причинява се от дегенерация на неврони в област на мозъка, наречена corpus striatum. Дегенерацията на нервните клетки в стриатума нарушава допаминовите пътища, което води до двигателни нарушения.
В ранните стадии на болестта често има повишаване на активността на допамина в стриатума, което причинява хиперкинетични симптоми като хорея (неволеви, резки движения). С напредване на заболяването намалява чувствителността на допаминовите рецептори и има ниски нивата на допамин, което води до хипокинетични симптоми като брадикинезия (забавено движение), скованост, нарушена походка.
Синдром на неспокойните крака
Синдромът на неспокойните крака е неврологично заболяване, характеризиращо се с неконтролируемо желание за движение на краката, често придружено от дискомфортни усещания. Симптомите обикновено се влошават по време на почивка или бездействие, особено вечер и през нощта, и могат значително да попречат на съня.
При хората със синдром на неспокойните крака се установява в някои области на мозъка дефицит на желязо, както и ниски нива на допамин. Желязото е от съществено значение за синтеза на допамин. Ниските нива на желязо в мозъка могат да нарушат производството и функционирането на допамин.
Депресия
Ниските нива на допамин са свързани с депресия, тъй като допаминът играе ключова роля в регулирането на настроението, мотивацията и чувството за удоволствие.
Симптомите, които могат да показват ниски нива на допамин и депресия, включват: постоянно лошо настроение, липса на интерес или удоволствие от обичайните дейности, умора, трудност при концентриране и вземане на решения, чувство на безнадеждност или безполезност и др.
Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (ADHD)
Пациентите със синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност имат ниски нива надопамин и повишено количество допаминови транспортери в мозъка.
Симптомите, свързани с нисък допамин при ADHD, включват: трудности при поддържане на вниманието и фокусиране върху задачите, импулсивност, хиперактивност.
- заболявания, свързани с високи нива на допамин
Манийна фаза на биполярно разстройство
По време на манийните епизоди на биполярното разстройство се установява повишена активност на допамин в определени области на мозъка, особено в стриатума и префронталния кортекс. Смята се, че тази повишена допаминергична активност допринася за симптомите на мания – еуфория, повишена енергия, импулсивност и рисково поведение, намалена нужда от сън, грандиозност.
Пристрастяване
Високите нива на допамин са силно свързани с развитието на пристрастяване. Приемът на наркотици, храненето, хазарта, пазаруването и други дейности могат да повишат нивата на допамин, което води до повишено удоволствие и желание за повтаряне на действието.
Синдром на Турет
Синдромът на Турет е неврологично разстройство, характеризиращо се с повтарящи се, неволни движения (моторни тикове) и неволни звуци или думи (вокални тикове). Причината за възникването му е неясна. Счита се, че роля има нарушена регулация на допамина в базалните ганглии, водеща до прекомерна активност на допамин.
Други болести, свързани с допамин са:
- шизофрения
Позитивните симптоми на шизофрения (заблуди, халюцинации) се причиняват от високи нива на допамин в мозъка. Докато негативните симптоми на шизофрения (липса на мотивация) се дължат на дефицит на допамин в мозъка.
- фибромиалгия – свързва се с ниска допаминова активност
- синдром на дефицит на допаминови транспортери.
Прочетете за:
Допамин и психични заболявания
Симптоми на нисък допамин
Симптоми на висок допамин