В първата част на статията разгледахме две основни функции на черния дроб – производство на жлъчка и участие в метаболизма на белтъците, мазнините и въглехидратите. Черният дроб обаче има още много жизненоважни функции. Ето някои от тях:
Складиране на хранителни вещества и витамини
Черният дроб съхранява някои важни витамини като A, Д, E, K и B12 и основни минерали като желязо и мед. Така той осигурява леснодостъпни запаси по време на нужда.
Например, излишното желязо се съхранява в черния дроб под формата на феритин, а запасите от витамин В12 в черния дроб могат да стигнат за няколко години. Тази функция за съхранение е от съществено значение за производството на червени кръвни клетки и предотвратяването на анемия.
Черният дроб съхранява глюкозата под формата на гликоген. Когато тялото се нуждае от енергия, черният дроб разгражда гликогена обратно до глюкоза, която се освобождава в кръвта.
Регулиране на съсирването на кръвта
Черният дроб е отговорен за синтезирането на фактори на кръвосъсирването, които са протеини, необходими за процеса на коагулация. Тези фактори циркулират в кръвния ток в неактивни форми и се активират по време на нараняване, за да образуват съсирек и да предотвратят прекомерно кървене. Основните фактори на кръвосъсирването, произведени от черния дроб са:
- фибриноген (фактор I)
- протромбин (фактор II)
- фактори V, VII, IX, X, XI и XII
- протеини C и S (антикоагуланти).
Имунна функция
Въпреки че черният дроб обикновено не се смята за имунен орган, той играе критична роля в защитата на тялото от инфекции.
- Купферови клетки
Черният дроб съдържа специализирани имунни клетки, наречени клетки на Купфер, които се намират в синусоидите (малки кръвоносни съдове в черния дроб). Купферовите клетки са вид макрофаги, които поглъщат и унищожават бактерии, вируси и остарели кръвни клетки. Те осигуряват защита срещу патогени, които навлизат в кръвния ток през храносмилателния тракт.
- острофазов отговор
В отговор на инфекции или възпаление, черният дроб произвежда и освобождава острофазови протеини, като С-реактивен протеин (CRP), които играят роля в имунната сигнализация и възпалителния отговор на организма.
Хормонален метаболизъм
Черният дроб участва в метаболизма на различни хормони, включително инсулин, глюкагон, тиреоидни хормони, стероидни хормони (напр. кортизол, естроген, тестостерон) и растежен хормон. Той играе важна роля за поддържане на хормоналния баланс чрез процеси, които активират, инактивират, или екскретират тези хормони.
Регенеративен капацитет
Черният дроб е един от малкото органи в тялото, който може да регенерира. Дори след значително нараняване или хирургично отстраняване на до 70% от масата му, черният дроб може да регенерира и да възстанови пълната си функция. Тази способност се дължи на пролиферацията на хепатоцитите.
Други функции на черния дроб:
- поддържа киселинно-алкалния и водно-солевия баланс
- участва в порфириновия метаболизъм
- лекарствен метаболизъм
- детоксикация в черния дроб и др.
Прочетете за:
Черен дроб – каква е неговата роля?
Детоксикация в черния дроб