Предсъдното мъждене представлява неправилен сърдечен ритъм, който започва от горните части на сърцето – предсърдията. То представлява вид аритмия, която е характерна за хората над 60 годишна възраст. По време на предсърдното мъждене двете предсърдия се съкращават хаотично, без да има координация между тях и камерите.
Какви са причините за предсърдно мъждене?
Най-често предсърдното мъждене се дължи на увреждане на структурите на сърцето. Някои от по-често срещаните причини за неговата поява са:
- високо кръвно налягане;
- инфаркт;
- вродени дефекти на сърцето;
- синдром на болния синусов възел;
- експозиция на стимуланти като кафе, цигари, алкохол или някои медикаменти;
- предишна сърдечна операция.
Какви са симптомите при предсърдно мъждене?
Когато сърцето изпадне в предсърдно мъждене то не функционира ефективно. Сърцето не успява да изпомпва достатъчно кръв към останалите части на тялото. Някои хора с предсърдно мъждене не знаят, че страдат от него и нямат никакви оплаквания, докато то не бъде открито случайно най-често при профилактичен преглед. Някои от по-често срещаните оплаквания на пациентите с предсърдно мъждене са:
- усещане за прескачане на сърцето;
- намаляване на кръвното налягане;
- чувство на слабост и световъртеж;
- задух;
- болка в гръдната област.
Предсърдното мъждене може да бъде случайно, или още познато като пароксизмално, при което симптомите се появяват от време на време, под формата на епизоди. При някои пациенти може да се развие хронично предсърдно мъждене, при което сърцето постоянно е извън ритъм.
Какви са усложненията при предсърдно мъждене?
В някои случаи предсърдното мъждене може да доведе до някои от следните усложнения:
- Инсулт – хаотичният ритъм, с който се съкращава сърцето може да доведе до образуване на съсиреци в него, които чрез кръвообращението да достигнат до мозъка, да запушат някоя от артериите и да доведат до инсулт. Рискът за инсулт в резултат на предсърдно мъждене е по-висок при хора в напреднала възраст, при които има съпъстващи заболявания като диабет и високо кръвно налягане.
- Сърдечна недостатъчност – ако предсърдното мъждене не се лекува може да доведе до отслабване на сърдечния мускул и впоследствие развитие на сърдечна недостатъчност.
Как се диагностицира предсърдното мъждене?
За да диагностицира състоянието вашият лекар може да извърши някои от следните тестове:
- Електрокардиограма;
- Холтер изследване;
- Ехокардиограма;
- Кръвни изследвания.
Какво е лечението при предсърдно мъждене?
В случаите, в които предсърдното мъждене се дължи на някакво подлежащо заболяване е нужно то да бъде контролирано с подходящата терапия.
Изборът на терапия при предсърдното мъждене зависи от тежестта на оплакванията на пациентите, от кога е мъжденето и каква е причината за него. Основните цели са:
– възстановяване на нормалния сърдечен ритъм;
– превенция на тромбообразуването.
Възстановяването на сърдечният ритъм става чрез извършването на кардиоверзия. Тя може да се осъществи чрез медикаменти, наречени антиаритмици или чрез прилагането на кратки импулси от електрически ток.
Прочетете за:
Причини за предсърдно мъждене
Симптоми на предсърдно мъждене