Начало / Актуални теми / Физиологична роля на магнезия (Mg)

Физиологична роля на магнезия (Mg)

ян. 6, 2025

магнезия

Магнезият е основен минерал, който има ключово значение в множество физиологични процеси в тялото. Той е четвъртият по съдържание катион в човешкия организъм, а от вътреклетъчните катиони е вторият след калия. Общото съдържание на магнезий в организма е 20-30 g. От него 53 % са в костите, 46 % в мускулите и другите тъкани, 0,5 % в еритроцитите и само 0,3 % в серума.

В серума магнезият има следното разпределение – около 30 % е свързан с белтък, около 5 % е в комплексни съединения (цитрат, фосфат), а останалата част (около 60 %) е в свободно състояние. Свободният йонизиран магнезий е физиологично активен.

Каква е ролята на магнезия в организма?

Ето някои от множеството функции на магнезия, които подчертават значението му и потенциалните последици от неговия дефицит.

Участва в ензимни реакции

Магнезият е кофактор в повече от 300 ензимни реакции, които регулират различни биохимични процеси. Те включват:

  • производство на енергия – подпомага синтеза на аденозин трифосфат (АТФ)
  • синтез на протеини – улеснява производството на протеини от аминокиселини
  • синтез на нуклеинови киселини – участва в синтеза и поддържането на стабилността на ДНК и РНК.

Поддържа костите здрави

Над 50 % от магнезия в тялото се съхранява в костите, където допринася за силата и здравината на костната структура. Ниските нива на Mg могат да доведат до отслабени кости и по-висок риск от остеопороза.

Магнезият помага за регулиране на нивата на калций в тялото, като осигурява правилното усвояване и отлагане на калций в костите. Той предотвратява отлагането на калций в меките тъкани и артериите, като го насочва към костите.

Освен това магнезият е необходим за превръщането на витамин D в неговата активна форма. Активният витамин D подобрява абсорбцията на калций в червата, което е от решаващо значение за минерализацията на костите.

Мускулна функция и възстановяване

Магнезият играе жизненоважна роля в мускулната контракция и релаксация чрез модулиране на нивата на калций в мускулните клетки. Помага за предотвратяване на крампи, спазми и мускулна умора, което го прави особено важен за спортисти и хора с физически натоварен начин на живот. Освен това, магнезият помага за намаляване на възпалението и насърчава по-бързото възстановяване след усилени упражнения.

Поддържа здравето на сърцето

Магнезият е от решаващо значение за сърдечно-съдовата функция. Помага за регулиране на сърдечния ритъм, като влияе върху движението на калций и калий в сърдечните клетки. Магнезият също помага за поддържане на здравословно кръвно налягане чрез отпускане на кръвоносните съдове и намаляване на съдовото съпротивление. Изследванията показват, че адекватният прием на магнезий е свързан с по-нисък риск от хипертония, сърдечни заболявания и инсулт.

Регулира функцията на нервната система

Магнезият регулира освобождаването на невротрансмитери и предаването на нервни сигнали. Той помага за модулирането на възбудимостта на невроните, като по този начин играе роля в предотвратяването на свръхвъзбудимостта и допринася за реакцията на стрес и регулирането на настроението. Достатъчните нива на магнезий могат да помогнат за облекчаване на тревожността, да подобрят качеството на съня и да подобрят общото психическо благополучие.

Контрол на кръвната захар

Магнезият допринася за регулирането на инсулина и метаболизма на глюкозата. Помага на тялото да използва инсулина по-ефективно, като намалява риска от инсулинова резистентност и диабет тип 2. Проучванията показват, че хората с ниски нива на магнезий са по-склонни да развият диабет.

Стимулира имунната система

Магнезият е от съществено значение за силен имунен отговор. Подпомага производството на бели кръвни клетки и помага за намаляване на възпалението, което е ключов фактор при хронични заболявания. Освен това, магнезият може да помогне при възстановяването от болести и инфекции чрез насърчаване на процесите на възстановяване на клетките.

Магнезият е необходим за производството на глутатион, мощен антиоксидант, който предпазва имунните клетки от оксидативно увреждане.

Допринася за електролитния баланс

Магнезият поддържа електролитния баланс, като влияе върху транспорта на натрий, калий и калций през клетъчните мембрани.

Регулиране на хормоните

Магнезият е от съществено значение за секрецията и функцията на паратироидния хормон, който контролира калциевата хомеостаза.

Влияе също върху освобождаването и функционирането на хормони като инсулин и кортизол. Подпомага синтеза на мелатонин в епифизата. Адекватните нива на магнезий могат да подобрят качеството на съня, което го прави естествен лек за безсъние.

Прочетете за:
Понижен магнезий (хипомагнезиемия)
Повишен магнезий (хипермагнезиемия)
Факти за магнезия