Шийна остеохондроза възниква в резултат на дегенеративни изменения в шийните междупрешленни дискове. 80 % от хората над 40-годишна възраст имат шийна остехондроза, но само малка част от тях имат клинични симптоми. Заболяването се среща по-често при жени.
Какви промени настъпват при шийна остеохондроза?
С напредване на възрастта настъпват дегенеративни промени в междупрешленните дискове, водещи до тяхното износване и до намаляване на кръвоснабдяването им. Развива се дехидратация на диска и фиброзни изменения. Постепенно височината на диска намалява, при което разстоянието между прешлените намалява и нервните коренчета, излизащи от гръбначния мозък се притискат. Развиват се сублуксации на интервертебралните стави, хипертрофия на околоставната капсула и околоставните връзки, артрозни промени, формират се остеофити (костни шипове). Може да се притиснат кръвоносни съдове.
Какви са причините за шийна остехондроза?
Освен естественото сареене, други фактори, които водят до развитието на шийна остеохондроза са:
- пренатоварване
- обездвижване
- продължително стоене в неудобна поза
- гръбначни изкривявания
- травми на гръбначния стълб
- операции на гръбначния стълб
- инфекции
- хормонални нарушения
- метаболитни нарушения
- генетични фактори и др.
Симптоми на шийна остеохондроза
При шийна остеохондроза се наблюдават следните симптоми:
- болка и скованост във врата
Болките във врата са силни, постоянни, усилват се при завъртане на главата. Често при въртене на главата се усеща хрущене в шията. Шийните мускули са напрегнати, подвижността им е ограничена.
- контрактура на m. scalenus anterior
Тази контрактура е причина за притискане на съседните съдове и нерви. Появява се болка в рамото, предмишницата, в 4 и 5 пръст на ръката. Може да има цианоза и оток на ръката.
- принудително положение на шията
Шията е наклонена към страната на увредата, а рамото аддуцирано и при продължително протичане може да настъпи контрактура.
- притискане на a. vertebralis
Притискането на артерията в междупрешленните отвори от съединително-тъканни или костни разраствания е причина за поява на: главоболие, особено при резки движения, шум в ушите, световъртеж, притъмняване пред очите при навеждане или изправяне.
- болка в областта на сърцето
Болката в областта на сърцето при цервикална остеохондроза наподобява тази при стенокардия, но липсват органични промени в сърцето. Тя не се облекчава от нитроглицерин, но изчезва при екстензия на главата. Липсват изменения в електрокардиограмата.
Как се диагностицира цервикална остеохондроза?
За диагностицирането на шийната остеохондроза значение имат клиничните симптоми и физикалния преглед на пациента, но за потвърждаване на диагнозата основно значение имат образните изследвания.
- рентгеново изследване – установява се снижаване на дисковото пространство, остеофити по предната и задната повърхност на телата на прешлените, може да има деформации и сублуксации на прешлените
- компютърна томография
- ядрено-магнитен резонанс.
Какво е лечението на шийна остеохондроза?
Болните с шийна остехондроза се поставят да лежат на гръб с възглавница под шията. Препоръчва се носенето на ортопедична яка. Прилагат се обезболяващи средства – аналгетици, НСПВС. Препоръчват се физиотерапевтични процедури – електрофореза с новокаин, ултразвук с хидрокортизон. Особено полезни са кинезитерапията и мануалната терапия.
Оперативното лечение включва различни техники.
Прочетете за:
Видове остеохондроза
Остеохондроза на гръбначния стълб