Ухапването от змия може да бъде смъртоносно, ако не бъдат взети спешни мерки навреме. Дори ухапването от змия, която не е отровна може да бъде много опасно, защото може да доведе до сериозна алергична реакция или инфекция.
В световен мащаб годишно се съобщава за 4-5 милиона змийски ухапвания. При 400 000 от тях се стига до ампутация на крайник а в 20-125 000 случаи се стига до смърт. В България видовото разнообразие на отровни змии е малко. Има открити 6 вида отровни змии. Към тях спадат-пепелянка, котешка змия, вдлъбнаточел смок, усойница, остромуцунеста усойница и каменарка. Всички останали змии, които могат да се открият на територията на България не са отровни.
Симптомите, които проявяват пациентите след ухапване могат да варират в зависимост от това какъв вид е змията, но някои от по-честите оплаквания са:
- кървене от мястото на ухапване
- замъглено виждане
- световъртеж и в някои случаи загуба на съзнание
- повишаване на телесната температура
- изтръпване и мравучкане в областта на ухапването
- силно чувство на жажда
- ускорен пулс
- гадене и повръщане
- подуване и оток в областта на ухапването
- мускулна слабост.
Какво да правите ако ви ухапе змия?
Най-важното в такава ситуация е да се опитате да запазите спокойствие. Вие или по възможност някой друг е наложително да имобилизира захапания крайник. Опитайте се да не се движите много, за да не позволите на отровата, ако змията е отровна да се разпространи към другите части на тялото по-бързо. Ако в областта на ухапването имате накити и бижута е добре да ги махнете, защото в ухапаното място може да се развие оток. Застанете по такъв начин, че да може ухапаният крайник да е на по-високо ниво от сърцето. Не се опитвайте в никакъв случай да хванете змията, която ви е ухапала, но се опитайте да запомните окраската й, за да може после да се уточни какъв вид е била змията и при нужда да се приложи противотрова.
Защо хапят змиите?
Целта на змийското ухапване е да имобилизира жертвата си. Тъй като хората са много по-големи от змиите, те използват захапването като вид самозащита. Ухапванията от змии най-често стават, когато човек настъпе змия без да иска. В други случаи ухапването е поради провокиране на змията от самата жертва.
Как да се предпазим?
В повечето случаи ухапванията могат да бъдат предотвратени. Не доближавайте или не се опитвайте да хванете змия в дивата природа. Избягвайте да вървите в местности с висока трева или в каменисти местности, в които могат да се крият змии.
Ако работите или се разхождате в място, където е възможно да има змии е препоръчително да носите дълги панталони, чорапи и обувки с твърди подметки. Избягвайте да сте на открити места през нощта или в горещо време, когато змиите са най-активни.