Възли на Бушар (Bouchard) се появяват при остеоартрит на ръцете. Представляват малки костни израстъци (остеофити) на средните стави на пръстите (проксималните интерфалангеални стави). Причиняват скованост на ставите, слабост на захвата, а с течение на времето могат да станат болезнени и да доведат до деформация на пръстите.
Каква е разликата между възлите на Bouchard и възлите на Heberden?
Възлите на Хеберден са подобни на възлите на Bouchard, но се образуват в дисталните интерфалангеални стави на пръстите (ставите, които са най-близо до върха на пръстите). Възлите на Bouchard се срещат по-рядко от възлите на Heberden.
Какво причинява възли на Бушар?
Възлите на Бушар обикновено са резултат от остеоартрит на ръцете. Основната причина за възникването им е продължителното износване на ставния хрущял. Увреждането на хрущяла се съпътства от прекомерно разрастване на нова костната тъкан. Образуват се остеофити (костни шипове) на проксималните интерфалангеални стави, като по този начин се появяват възли на Бушар.
Какви са симптомите?
Възли на Бушар могат да се появят в една или няколко стави на пръстите на едната или на двете ръце. Обикновено не са болезнени, но с течение на времето могат да увеличат размера си и да причинят следните симптоми:
- ограничаване на движението в засегнатата става
- подуване и деформация на пръстите
- отслабен захват, което затруднява извършването на ежедневните задачи.
Болка може да се появи ако възлите окажат натиск върху близък нерв или има триене в тъкан или кост.
Тъй като възлите на Бушар се образуват в резултат на остеоартрит, пациентите изпитват симптоми, свързани с остеоартрит на ръцете. Те включват:
- болка, която се влошава при натоварване на ставата и намалява след почивка
- скованост
- ограничена подвижност
- чувство на слабост в ръката
- скърцане или щракане в ръката
- деформация на ставата.
Възелът на Бушар помага за разграничаването на остеоартрита от други видове артрит като подагра и ревматоиден артрит. Въпреки че и при тези две заболявания се наблюдават околоставни подутини. При подагра около засегнатите стави има отлагания от уратни кристали, наречени тофи, а при ревматоиден артрит се появяват ревматоидни възли.
Как се диагностицират възлите на Бушар?
Възлите на Бушар се диагностицират въз основа на:
- данни от анамнезата – наличие на подуване, болка, скованост в ставите на пръстите на ръцете
- физикален преглед – установяват се костни шипове около проксималните интерфалангеални стави.
За потвърждаване на диагнозата може да помогнат:
Лабораторни изследвания
Няма кръвни тестове за диагностициране на остеоартрит, но някои лабораторни изследвания могат да помогнат за изключването на ревматоиден артрит и подагра. Например:
- пълна кръвна картина – при остеоартрит няма хронично възпаление и левкоцитите обикновено са нормални, докато при ревматоиден артрит често са повишени.
- автоимунни маркери – ревматоиден фактор и антитела срещу цикличен цитрулиниран пептид (CCP) се наблюдават при ревматоиден артрит
- възпалителни маркери – С-реактивен протеин, скорост на утаяване на еритроцитите (СУЕ) са повишени при ревматоиден артрит
- изследване на пикочна киселина в кръвта, която е повишена при подагра.
Ставна аспирация и изследване на синовиална течност
След като се изтегли с игла синовиална течност, тя се подлага на анализ – установяването на кристали на пикочна киселина насочва към подагра, а наличието на повишени левкоцити за ревматоиден артрит.
Образни изследвания
Образните изследвания, като обикновена рентгенова снимка, могат да покажат остеофити, тясна ставна цепка и удебеляване на субхондралната кост.
Как се лекуват възли на Бушар?
Няма лечение на възлите на Бушар. Единственият начин те да изчезнат е хирургичното им отстраняване, но това се прилага рядко. Целта на лечението е облекчаване на симптомите. Прилагат се:
- осигуряване на покой на ставата
- топли и студени компреси
- болкоуспокояващи средства – нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС)
- локални аналгетични кремове и мехлеми
- инжекции на кортикостероиди в ставата при тежки случаи
- физиотерапия – може да помогне за подобряване на движението на ръцете и за предотвратяване на деформации.
Прочетете за:
Видове артрит
Как се диагностицира подагра?