Стрептококи в гърлото се откриват при повече от 15-20% (до 55 %) от децата на възраст между 5 и 15 години.
Носителството на стрептококи в гърлото се отнася до наличието на бактерията Streptococcus pyogenes в гърлото. Това е β-хемолитичен стрептокок от група А, който може да причини инфекции на гърлото – стрептококов фарингит и стрептококов тонзилит (стрептококова ангина).
Носителите на стрептококи може да нямат симптоми (безсимптомни носители) и обикновено не се нуждаят от лечение. В някои случаи може да се обмисли ликвидиране на носителството, особено при деца, които имат повтарящи се инфекции.
Носителите обикновено не са толкова заразни, колкото някой с активна стрептококова инфекция на гърлото, но все пак могат да бъдат източник на инфекция.
Важно е да се прави разлика между състояние на носителство и активна инфекция. При активна инфекция пациентите имат симптоми като повишена температура, зачервено гърло, подути лимфни възли и гной по сливиците. Обратно, носителите нямат симптоми.
Как става заразяването?
Инфекция със Streptococcus pyogenes се причинява от наскоро придобит щам, срещу който още не е развит имунитет. Бактерията е силно заразна и може да се разпространи чрез респираторни капчици, когато заразен човек кашля, киха или говори. Може да се разпространи и чрез контакт с повърхности или предмети, докоснати от заразено лице.
Някои фактори увеличават риска от заразяване със Streptococcus pyogenes, например:
- възраст – децата между 5 и 15 години са по-податливи на стрептококи в гърлото
- близък контакт – близкият контакт между децата в детските градини и училищата, увеличава вероятността от заразяване.
- време на годината – стрептококи в гърлото се срещат по-често през по-студените месеци (късна есен, зима и ранна пролет), когато хората са по-склонни да са на закрито и в непосредствена близост един до друг.
- отслабена имунна система – лицата с отслабена имунна система, поради здравословен проблем или лекарства, са по-податливи.
Какви са симптомите на стрептококова инфекция на гърлото?
Симптомите на стрептококова инфекция на гърлото обикновено започват внезапно и могат да варират от леки до тежки. Те обикновено се развиват в рамките на 2 до 5 дни след заразяването. Честите признаци на стрептококи в гърлото са:
- възпалено гърло – гърлото е сухо и зачервено, има остра болка в гърлото, преглъщането е затруднено и болезнено. По мекото небце може да има по-тъмни петънца.
- червени и подути сливици – възпалените сливици са силно зачервени, увеличени, с бели налепи или ивици гной, което показва бактериална инфекция
- фебрилитет – внезапно повишаване на температурата над 38°C
- подути лимфни възли – подчелюстните и шийните лимфни възли се увеличават
- главоболие – много хора изпитват главоболие заедно с болката в гърлото
- умора и болки в тялото – общото неразположение и мускулните болки също са чести по време на инфекцията.
За разлика от вирусните инфекции на гърлото, стрептококът в гърлото обикновено не причинява кашлица, хрема или дрезгав глас. Ако тези симптоми са налице, по-вероятно е инфекцията да е вирусна, а не бактериална.
По-рядко срещани симптоми на стрептокок в гърлото включват стомашно-чревни симптоми като: болка в стомаха, гадене, повръщане. Децата са по-склонни да изпитат тези по-редки симптоми.
Когато наред със симптомите на ангина и фарингит в първите 1-2 дни се появи и обрив, се говори за скарлатина.
Как се диагностицират стрептококи в гърлото?
Диагнозата се поставя въз основа на:
- данни от анамнезата – началото на заболяването е остро, с висока температура, болки в гърлото
- физикален преглед – търсят се признаци на възпалено гърло, подути сливици, бели налепи по сливиците, подути лимфни възли.
Следващата стъпка е вземане на гърлен секрет, който се изпраща за бърз антигенен тест или културелно изследване.
- бърз антигенен тест
Този тест може да открие наличието на антигени на Streptococcus pyogenes в рамките на 10-15 минути. Ако резултатът е положителен, лечението може да започне веднага. Ако тестът е отрицателен, но се подозира стрептокок в гърлото, може да се назначи посявка.
- културелно изследване
Прави се посявка на кръвен агар. Необходими са 24 до 48 часа за потвърждаване на наличието на стрептококови бактерии.
Лечение на стрептококова инфекция на гърлото
Лечението на стрептококовата ангина и фарингит се провежда с антибиотици. Най-често се предписват пеницилин и амоксицилин, тъй като те са ефективни при унищожаването на бактериите и намаляването на риска от усложнения. За пациенти, алергични към пеницилин, могат да бъдат предписани алтернативни антибиотици от групата на макролидите (азитромицин, кларитромицин) или цефалоспорини.
Антибиотиците не само съкращават продължителността на симптомите, но и намаляват вероятността от разпространение на инфекцията на други хора. Важно е пациентите да завършат пълния курс на антибиотици, дори ако симптомите се подобрят, за да се предотвратят усложнения като ревматична треска (ревматизъм) или възпаление на бъбреците (постстрептококов гломерулонефрит).
Докато антибиотиците се справят с бактериалната инфекция, симптоматичното лечение цели облекчаване на симптомите. Прилагат се болкоуспокояващи средства, пастили за смучене или спрейове за гърло, билкови чайове с мед и лимон. Препоръчва се прием на повече течности, овлажняване на въздуха, осигуряване на почивка.
Прочетете за:
Усложнения след строптококова инфекция
Скарлатина