Високи триглицериди означава, че нивото на триглицеридите в кръвта е повишено. Медицинският термин е хипертриглицеридемия. Трайно повишените нива на триглицериди в кръвта повишават риска от сърдечно-съдови заболявания, както и от остър панкреатит. Някои промени към по-здравословен начин на живот могат да помогнат за понижаване на триглицеридите.
Триглицеридите са вид мазнини (липиди). Те биват екзогенни (приемат се с храната) и ендогенни (синтезират се в черния дроб). В организма всички калории, приети с храната, които не са необходими веднага, се превръщат в триглицериди. Те се складират в мастните клетки и се изгарят по-късно, когато тялото се нуждае от енергия. Ако редовно приемате повече калории, отколкото изгаряте, може да имате високи триглицериди (хипертриглицеридемия).
Какви са референтните стойности на триглицеридите?
Стойностите на триглицеридите в кръвта биват:
- нормални – под 1,8 mmol/l
- гранични – от 1,8 до 2,2 mmol/l
- високи – над 2,3 mmol/l.
Фактори, които повишават риска от високи триглицериди са:
- заседнал начин на живот
- диета, богата на наситени мазнини и прости въглехидрати
- злоупотреба с алкохол
- тютюнопушене.
По време на бременност нормално нивото на триглицеридите в кръвта е повишено.
Причини за високи триглицериди
Хипертриглицеридемия може да възникне поради следните причини:
- фамилна хипертриглицеридемия – това е наследствено заболяване, което причинява високи нива на триглицериди без повишени нива на холестерол
- фамилна дисбеталипопротеинемия – това е сравнително често срещано наследствено заболяване, което се характеризира с повишени нива на холестерол и триглицериди
- неконтролиран захарен диабет тип 2
- затлъстяване
- метаболитен синдром – група от състояния, включващи затлъстяване, високо кръвно налягане, висока кръвна захар, висок холестерол и високи триглицериди, които се появяват заедно и повишават риска от сърдечно-съдово заболяване
- синдром на Кушинг
- бъбречни заболявания – нефротичен синдром
- системен лупус еритематодес
- синдром на Алстром – рядко генетично заболяване, при което се засягат много органи.
Понякога високите триглицериди са страничен ефект от приема на определени лекарства, като например: диуретици, естрогени, кортикостероиди, бета блокери, някои имуносупресори, някои лекарства за ХИВ.
Симптоми при високи триглицериди
Повишените триглицериди в кръвта обикновено не причиняват никакви симптоми. Ето защо са важни профилактичните кръвни изследвания за липиди.
При наследствената хипертриглицеридемия може да се наблюдават ксантоми – жълтеникави образувания, дължащи се на отлагането на липиди. Откриват се най-често около сухожилията и ставите (лакътни, коленни), по ръцете и по цялото тяло.
Какви са усложненията на високите триглицериди?
Постоянно високите нива на триглицериди в кръвта могат да повишат риска от някои здравословни състояния, например:
- панкреатит – това е тежко и болезнено възпаление на панкреаса, което може да бъде животозастрашаващо
- натрупване на мазнини в черния дроб – това може да доведе до стеатоза на черния дроб
- атеросклероза – при това състояние триглицеридите се смесват с други вещества в кръвта, като холестерол и полепват по стените на артериите, причинявайки тяхното стесняване.
Атеросклерозата е рисков фактор за сериозни сърдечно-съдови заболявания, например: инсулт, инфаркт, периферна артериална болест.
Прочетете за:
Триглицериди
Липиден профил