Фурункул (цирей) представлява остро гнойно-некротично възпаление на космения фоликул, мастната жлеза и околната тъкан, т.е. дълбок фоликулит и перифоликулит.
Най-честите места, на които се развиват фурункули са: областта на бедрата, седалищната област, лицето, носа, гърба, шията. Появата на няколко фурункула едновременно в различни части на тялото се нарича фурункулоза.
Какви са причините за възникване на фурункул (цирей)?
Най-честият причинител е Стафилококус ауреус (златист стафилокок), по-рядко Стафилококус албус (бял стафилокок).
Бактериалните токсини предизвикват некроза на космения фоликул и мастната жлеза с образуване на гнойна колекция. В центъра на некрозата остават косъмът и косменият фоликул, наричан жило, което лесно може да се отстрани. След като се премахне жилото и гнойната материя в дълбочина остава кратер с конусовидна форма. За няколко дни се изпълва с гранулационна тъкан и се покрива с кожен епител, като остава белег върху кожата.
Фактори, които благоприятстват развитието на фурункули са:
- диабет
- затлъстяване
- имунодефицитни заболявания
- недоимъчно хранене и авитаминози
- лоша лична хигиена
- понижени защитни сили след пракарани тежки заболявания, имуносупресивна терапия
- неподходящо облекло
- микротравми.
Какви са симптомите при фурункул?
Развитието на фурункула започва със зачервяване, подуване и поява на болка около косъма. В следващите 1 до 3 дни се формира плътна конусовидна подутина на кожата и подкожието с размери 2-3 см ширина и 1 см височина. Много скоро подутината омеква поради некрозата в дълбочина. Към 10-ия ден жилото на фурункула, образувано от некротизиралия космен фоликул и мастна жлеза се отделя и се формира цикатрикс.
При фурункули в областта на лицето и носа може да има значителен оток. Възможни са и общи прояви като: повишена температура, главоболие, ускуряване на пулса.
Какви усложнения могат да настъпят?
Фурункулът може да доведе до усложнения като лимфангит, лимфаденит, тромбофлебит, абсцес и сепсис. В резултат на сепсис могат да се образуват гнойни метастази в костите, белите дробове, мастната тъкан около бъбрека (паранефрит).
Особено опасни са фурункулите в областта на носа, горната устна, суборбиталната област. Гнойната инфекция през v. angularis и v. ophthalmica достига до sinus cavernosus, разположен в черепната кухина, като може да се развие вътречерепен абсцес или гноен менингит.
Как се поставя диагнозата фурункул?
Клиничната диагноза е лесна, като при нужда може да се подкрепи и от микробиологично изследване.
От кои заболявания трябва да се разграничи фурункула?
Фурункулът трябва да се отдиференцира от:
- хидраденит – абсцес на потните жлези
- множествени абсцеси
- лайшманиоза.
Какво е лечението на фурункул?
При малки фурункули без обща симптоматика след изваждане на жилото възпалителния процес стихва. Важно е жилото да не се изтисква, а да се извади с помощта на пинцета.
При по-големи фурункули се извършва инцизия, евакуация на гнойната колекция и поставяне на малко дренче за 1-2 дни. Назначават се локално антисептични разтвори (спирт, йод, ихтиол) или антибиотични унгвенти и общо антибиотично лечение.
Може да се проведе физиотерапия – ултразвук, ултратерм.
Препоръчва се имуностимулираща терапия – гама-глобулин, стафилококов анатоксин.