Електроенцефалография представлява диагностична процедура, с помощта на която се регистрира, усилва и записва електричната активност на човешкия мозък. Изследването е безвредно и безболезнено. Извършва се чрез електроди, които се прикрепят на повърхността на главата, а регистрираните мозъчни импулси се изобразяват под формата на графика, наречена електроенцефалограма.
Показания за електроенцефалография (ЕЕГ):
Електроенцефалографията е сред основните методи за оценка на функционалното състояние на нервната система. Прилага се при диагностика на:
- Епилепсия – оценка на мозъчната активност по време на гърч
- Мозъчни тумори
- Възпалителни и мозъчно-съдови заболявания
- Черепно- мозъчни травми
- Инсулти
- Състояния, свързани с проблеми като нарушения с концентрацията или паметта, продължително главоболие.
Метод на извършване:
1. Предварителна подготовка
- В случай, че пациентът приема противогърчови медикаменти, антидепресанти, е необходимо приемът им да бъде прекратен един-два дни преди извършване на изследването.
- Може да се дадат указания да не се приема кофеин в деня на изследването.
- Да се избягва употребата на стилизиращи продукти за коса (лакове, гел) в деня на изследването.
- Ако ще се извършва ЕЕГ по време на сън, пациентът се помолва да не спи предходната нощ.
2. Техника на извършване:
- Пациентът се настанява удобно легнал или седнал.
- На главата му се прикрепят 16 до 20 електрода, които ще проведат мозъчните електрични импулси. Електродите се намазват със специален кондуктивен гел. Електродите само приемат и предават мозъчните импулси без да излъчват каквито и да е стимули към мозъка.
- В хода на изследването може да се приложат различни дразнители – например примигващи светлини, или пък пациентът се помолва да диша бавно и дълбоко, като се прави запис на мозъчната активност.
- При ЕЕГ по време на сън пациентът ляга в тиха стая, която предразполага към релаксация, след което се прави запис на електрическата активност на мозъка в следващите 2-3 часа, докато пациентът спи.
- Продължителността на изследването е от 40 минути до 1 час
3. След извършване на ЕЕГ пациентът може почти веднага да се прибере, не се изисква болничен престой за допълнително наблюдение. Дават се указания кога и в каква дозировка да бъде започнат отново приемът на противогърчови медикаменти.
Усложнения:
Рисковете са минимални. Възможни са следните реакции:
- В случай, че е прекратен за известно време приемът на противогърчови медикаменти, е възможно да се провокира гърч
- По време на изследването лекарят прилага дразнители, които могат да стимулират развитие на гърч (дълбоко дишане, примигащи светлини), като целта е да се направи точен запис на електричната активност на мозъка при тези състояния и да се постави точна диагноза.
Автор: д-р Д. Илев