Липосукция, наричана още липопластика или липектомия, представлява оперативна процедура, при която се отстраняват локализираните мастни натрупвания, подобрява се фигурата и се оформят контурите на тялото.
Липосукция може да се извърши на бузите, брадичката и шията; горната част на ръцете; областта на гърдите; гърба, корема и кръста; дупето; бедрата. Чрез нея се отстранява само излишната мастна тъкан, не може да се премахне целулит.
Процедърата не се счита за лечение на пълнотата и не е заместител на здравословното хранене и физическата активност.
Показания за извършване на липосукция:
Извършването на липосукция не се препоръчва на всеки човек с наднормено тегло. Подходящи условия за провеждане има при следните случаи:
- хора с отклонение от идеалната за тях телесна маса не повече от 30%
- без други придружаващи заболявания, които биха влошили ефекта от операцията като например диабет, сърдечни заболявания, високо кръвно налягане
- непушачи
- стегната еластична кожа и добър мускулен тонус
- хора с реалистични очаквания спрямо възможните да се постигнат резултати.
Противопоказания за липосукция:
Не се препоръчва извършване на процедурата в следните случаи:
- влошено общо здравословно състояние
- хора, които имат целулит, тъи като кожата на третираната зона придобива неестетичен вид
- хора с нереалистични очаквания за възможностите на метода.
Техника на извършване:
Предварителна подготовка – необходими са подробни данни за придружаващи заболявания, приемани лекарства, включително хранителни добавки и витамини, тестове за алергия към анестетиците, които ще се използват. Вашият лекар ще ви даде подробна информация и инструкции относно операцията и предварителната подготовка
Методика на извършване – най-често прилаганите варианти на процедурата са:
- традиционна липосукция чрез оперативно изсмукване на мастните депа. След поставяне на анестезия се правят няколко малки разреза, през които се въвежда тънка тръбичка (канюла). Тя е свързана с мощен всмукателен уред, чрез които се изсмукват мастните натрупвания. Възможно е и ръчно всмукване на излишната мастна тъкан с помощта на спринцовка, което се прилага при малки и изолирани области. Ръчното всмукване може да се използва и в случаите, когато е планирано тази мазнина да бъде повторно инжектирана в други части на тялото с цел изглаждане на бръчки или вдлъбнатини.
- оттичаща техника – в мастните депа се инжектира салинен разтвор с включени в него обезболяващи средства и анестетици, след което се отстранява излишната мазнина.
- лазерна липосукция – през много малък отвор на кожата преминава съвсем фина канюла с диаметър от няколко милиметра. През нея е прокарано оптично лазерно влакно. Чрез леки движения на канюлата лазерният лъч разрушава стените на мастните клетки. Същевременно лазерният лъч има и други предимства – спира кървенето от малките съдове и води до синтез на колаген, вследствие на което кожата става изключително стегната. Лазерната липосукция се счита за много щадяща процедура, тъи като не се използва обща упойка и кървенето е сведено до минимум.
- ултразвукова липосукция – при нея се използва ултразвукова енергия за втечняване на мастните клетки и последващото им изсмукване. Ултразвуковата енергия се трансформира в трептения и топлина, които атакуват мастите. Чрез тази техника значително се намалява размерът на мастните клетки като същевременно се стяга и подобрява видът на кожата. Усещанията по време на операцията могат да са различни – от приятни и релаксиращи пулсации до по-силни вибрации. Броят на необходимите процедури е строго индивидуален – обикновено ефектът е наи-добре видим след третата процедура.
Следоперативни грижи:
- възстановителният период обикновено не е продължителен и можете да се върнете към обичайните си ежедневни дейности след около две седмици
- известно време се носят стягащи колани или чорапогащници, които помагат кожата да се възстанови към новите контури.
- понякога за намаляване на излишната кожа се налагат допълнителни операции
- двигателен режим, щадящ оперативното място. При липосукция на корем се препоръчва изправена стойка, без гънки в коремната област.
- при наличие на болки или посинени зони може да се приеме аналгетик или да се третира мястото с обезболяващ лосион.
- възстановяването може да се подпомогне със специфични масажи за по-бързото изхвърляне на водата и остатъците от унищожените мастни клетки.
Усложнения:
Възможните рискове при операцията са следните:
- лека тежест и чувствителност в третираните места
- нагъване или отпускане на кожата
- пигментиране на кожата
- подуване или болезненост, които отшумяват за няколко седмици
- ефектът от операцията може да бъде компрометиран, в случай че не се промени диетата, не се следи телесното тегло и не се повиши физическата активност.
Автор: д-р Д. Илев