Изпотяването представлява отделяне на солеви секрет от потните жлези на повърхността на тялото. Изпотяването е много важна функция на организма, чрез която се регулира телесната температура и се отделят голяма част от ненужните токсини в тялото.
Човек се ражда с около 2 до 4 милиона потни жлези. Те започват да функционират активно след пубертета. Жените имат повече потни жлези от мъжете, но при мъжете те са по-активни и отделят повече потен секрет. Потенето се контролира от автономната нервна система на човек и той не може съзнателно да контролира тази функция.
Прекомерното изпотяване, не само при тренировка или при високи температури се означава с медицинския термин хиперхидроза. Най-често областите, които са засегнати при хиперхидроза са подмишниците, дланите на ръцете и краката, лицето и гърба. Често хиперхидрозата се съпътства също от:
– напрегнатост
– страх
– нервност.
Изпотяването може да бъде първично или вторично.
Първичното изпотяване се нарича още първична фокална хиперхидроза. Тази форма на хиперхидроза засяга около 1 до 3% от хората на планетата и най-често започва по време на детството или юношеските години.
Основното оплакване на пациентите при фокалната хиперхидроза е прекомерното изпотяване. Пациентите нямат други оплаквания освен това и като цяло са здрави. Наименованието фокална хиперхидроза не е случайно. То индикира факта, че пациентите с това заболяване се оплакват от усилено изпотяване само в определени части на тялото, най-често подмишниците, слабините, лицето, ръцете и краката. Обикновено изпотяването е симетрично от двете страни на тялото.
Вторичното изпотяване се дължи на някакво подлежащо заболяване, което причинява и прекомерното изпотяване. Вторичната хиперхидроза по принцип протича по-тежко от първичната. Пациентите се оплакват от усилено изпотяване във всички части на тялото.
Ето и заболяванията и състоянията, които могат да причинят вторичната хиперхидроза:
- менопауза
- бременност
- заболявания на щитовидната жлеза
- диабет
- алкохолизъм
- инфекциозни заболявания, като туберкулоза например
- болестта на Паркинсон
- инсулт
- ревматоиден артрит
- някои видове рак като например левкемия и лимфом
- ниска кръвна захар – хипогликемия
- консумация на пикантни храни.
Някои лекарствени продукти също могат да причинят прекомерно изпотяване. Такива са например някои:
- медикаменти за психични заболявания
- антихипертензивни медикаменти
- някои антибиотици.
Прочетете за:
Нощно изпотяване