Начало / Женско здраве / Влияние на болестта на Хашимото върху женския фертилитет

Влияние на болестта на Хашимото върху женския фертилитет

мар. 19, 2025

женския фертилитет

Болестта на Хашимото, известна още като тиреоидит на Хашимото, е автоимунно заболяване, което може значително да повлияе на женския фертилитет. При това заболяване имунната система погрешно атакува щитовидната жлеза, което води до хронично възпаление и прогресиращ хипотиреоидизъм. Тиреоидитът на Хашимото засяга предимно жените и е една от най-честите причини за хипотиреоидизъм. Тъй като щитовидната жлеза играе решаваща роля в регулирането на метаболизма, хормоните и множество телесни функции, нейната дисфункция може значително да повлияе на женската плодовитост.

Как болестта на Хашимото засяга женския фертилитет?

Тиреоидитът на Хашимото може да наруши оста хипоталамус-хипофиза-щитовидна жлеза, което води до хормонален дисбаланс, засягащ овулацията, имплантацията и износването на плода. Основните начини, по които заболяването влияе върху фертилитета, включват:

Нередовен менструален цикъл

Хормоните на щитовидната жлеза Т3 (трийодтиронин) и Т4 (тироксин) играят роля в регулирането на менструалния цикъл. Техният дефицит e причина жените с болестта на Хашимото често да имат нередовен менструален цисъл.

Хипотиреоидизмът може да доведе до по-дълги или по-кратки цикли, по-тежко или по-слабо кървене и дори до липса на менструация (аменорея), намалявайки шансовете за зачеване.

Овулаторна дисфункция

Ниските нива на хормоните на щитовидната жлеза водят до намалена секреция на гонадотропин-освобождаващ хормон (GnRH), лутеинизиращ хормон (LH) и фоликулостимулиращ хормон (FSH).

Този хормонален дисбаланс може да доведе до лошо качество на яйцеклетката, намален яйчников резерв и нередовна овулация. Ановулацията (липса на овулация) намалява шансовете за естествено зачеване. А лошото качество на яйцеклетката може да доведе до хромозомни аномалии, увеличавайки риска от ранна загуба на бременност.

Ендометриална дисфункция и неуспешна имплантация

Хормоните на щитовидната жлеза влияят върху развитието на маточната лигавица, което е от съществено значение за успешното имплантиране на оплодената яйцеклетка. Недостатъчните нива на хормони на щитовидната жлеза могат да доведат до тънък или слабо развит ендометриум, което затруднява правилното имплантиране и растеж на ембриона.

Дефект в лутеалната фаза

Ниските нива на хормоните на щитовидната жлеза могат да доведат до недостатъчно производство на прогестерон. В резултат лигавицата на матката не се развива правилно и затруднява имплантирането на оплодената яйцеклетка и развитието на нормална бременност.

Тиреоидитът на Хашимото може да повлияе негативно женския фертилитет и чрез: ниско либидо, наддаване на тегло, нарушения на съня, мускулни крампи, ниска базална телесна температура.

Специфични проблеми с женския фертилитет при болестта на Хашимото

Автоимунната природа на тиреоидита на Хашимото представлява допълнително предизвикателство за плодовитостта извън хормоналния дисбаланс.

  • повишен риск от други автоимунни състояния

Жените с Хашимото имат по-висок процент на други автоимунни заболявания, които могат да повлияят на плодовитостта, включително преждевременна овариална недостатъчност и антифосфолипиден синдром.

Синдром на поликистозни яйчници (СПКЯ) и болест на Хашимото

Проучванията показват, че СПКЯ се среща по-често при жени с болест на Хашимото. Това допълнително усложнява проблемите с фертилитета.

Свързаната с СПКЯ инсулинова резистентност, нередовна овулация и повишени андрогени могат да изострят ефектите от дисфункцията на щитовидната жлеза върху репродуктивното здраве.

  • антитела срещу щитовидната жлеза

Много жени с тиреоидит на Хашимото имат повишени нива на антитела срещу тиреоидната пероксидаза (анти-TPO). Изследванията показват, че тези антитела могат да намалят шанса за оплождане, да нарушат развитието на ембриона и да попречат на имплантирането. Всичко това прави зачеването по-трудно.

Усложнения при бременност

При жени с Хашимото, които забременеят, могат да възникнат няколко усложнения, свързани с бременността:

  • повишен риск от спонтанен аборт

Жените с нелекуван или лошо управляван тиреоидит на Хашимото имат по-висок риск от спонтанен аборт и усложнения при бременност. Ниските нива на хормоните на щитовидната жлеза могат да попречат на развитието на плацентата, което води до загуба на бременност през първия триместър.

Освен това, високите нива на тиреоидни пероксидазни антитела (TPO-Ab) и тиреоглобулинови антитела (TG-Ab) са свързани с повишена загуба на бременност поради имуномедиирано увреждане на плацентата и плода.

  • преждевременно раждане
  • преждевременно отлепване на плацентата
  • прееклампсия
  • следродилен тиреоидит
  • следродилен кръвоизлив.

Прочетете за:
Хроничен лимфоцитен тиреоидит на Хашимото