Уртикария (копривна треска) е кожно заболяване, което протича с характерен силно сърбящ обрив (уртика) – зачервен, плътен и леко надигнат над околната кожа. Размерите и формата на уртиката могат силно да варират.
Уртикарията протича остро или хронично-рецидивиращо, като заболяването може да се проявява и самостоятелно, и като придружаващо друга патология.
Какви са причините за уртикария?
Уртикарията е полиетиологично заболяване, т.е. възникването й може да се дължи на много причинители:
Алергични фактори:
- храни – яйца, риба, консервирани меса, ядки
- лекарства – антибиотици, противовъзпалителни средства, анестетици, успокоителни
- насекоми – пчели, оси, паяци, бълхи, мухи, комари
- инхалационни алергени – полени, парфюми, домашен прах, пух
- микроорганизми -бактерии, вируси, гъби.
Неалергични фактори – чернодробна и стомашно-чревна патология, бъбречни болести, ендокринологични болести, психосоматози (невротични разстройства), болести на вегетативната нервна система.
Физични фактори – механични въздействия (натиск, вибрации), термични (топлина или студ), светлинни (слънчева светлина, облъчвания с изкуствени източници на УВ лъчи).
Механизмът на протичане на алергичната уртикария е свързан с отделяне на антитела, автоантитела, активиране на системата на комплемента.
Неалергичната уртикария може да се дължи на:
- консумацията на храни, сами по себе си съдържащи медиатори на възпалението (ягоди, риба, месо, яйца)
• генетични дефекти (напр. нарушения в ензимни системи и медиатори)
• дегранулация на мастоцитите (имунни клетки, съдържащи медиатори на възпалението) от физични фактори.
Какви са симптомите на уртикария?
Уртикарията се дели на два вида според клиничното протичане:
Остра уртикария – характеризира се с внезапно начало и силен сърбеж, като обривът може да бъде генерализиран. Острата уртикария най-често има алергична генеза и може да бъде придружена от оток на ларинкса и бронхите, което затруднява дишането и представлява животозастрашаващо състояние. Възмножно е настъпване на алергичен шок. Не е изключено наличието на повишена температура – копривна треска.
Хронична уртикария – с продължителност над 2 месеца се счита за хронична. Сърбежът и обривите са по-слаби в сравнение с острата форма и в болшинството от случаите се касае за копривна треска от неалергични причинители.
Как се диагностицира копривна треска?
Диагнозата се поставя въз основа на вида на обрива, анамнеза за експозиция на някой от провокиращите фактори, пълна кръвна картина, биохимични изследвания.
Важно е да се установи функционалното състояние на вътрешните органи и нервната система.
За изясняване на причинителите се провеждат алергологични изследвания – кожни проби, серологични изследвания.
Прави се диференциална диагноза с други алергични заболявания, различни видове екзантем, мултиформен еритем, съдови заболявания.
Какво е лечението?
Лечение на уртикарията се провежда с антихистаминови средства. При остра уртикария средство на избор са и кортикостероидните препарати.
При неалергична копривна треска е възможно приложението на определени психофармакологични средства.
При алергична уртикария се препоръчва диетичен режим, избягващ провокиращи заболяването храни. Климатолечението е показано и при алергична, и при неалергична хронична уртикария.
Автор: д-р Т. Господинов
Прочетете за:
Уртикария – причини, видове копривна треска