Абсцесът представлява натрупване на гной в патологично оформена кухина сред тъканите. Най-често се дължи на бактериална инфекция. Абсцесът е ограничен с капсула и може да се образува навсякъде в нашето тяло. Най-честите места, на които се наблюдават такъв вид гнойни колекции са по кожата, около ануса, зъбите, в мозъка, белия дроб, черния дроб, бъбреците.
За разлика от другите инфекции само антибиотичен курс не може да излекува напълно бактериалната инфекция. Нужно е гнойната колекция да бъде дренирана.
Какви са причините за абсцес?
Обикновено абсцесите възникват в резултат на бактериална инфекция. Когато бактериите навлязат в човешкия организъм имунната система изпраща сигнал към белите кръвни клетки да се справят с тях и да ги отстранят. Това води до оток на мястото, където се развива инфекцията, а клетките в засегнатите тъкани загиват. На тяхно място се образува кухина, която се изпълва с гной. Гнойта се състои от мъртви клетки, бели кръвни клетки и бактерии.
Повечето абсцеси се образуват в резултат от инфектиране със стафилококови или стрептококови бактерии. Хората със снижен имунитет страдат по-често от абсцеси. Други състояния, при които организмът се справя по-трудно с инфекции са:
- продължителна кортикостероидна терапия
- диабет
- рак
- СПИН
- левкемия
- тежки изгаряния
- алкохолизъм и злоупотреба с наркотици.
Какви са симптомите?
Симптомите при абсцес зависят основно от неговата локализация:
По-честите оплаквания при кожен абсцес са:
- подуване под повърхността на кожата, което се усеща плътно при допир
- болезненост в областта на абсцеса
- зачервяване и затопляне на кожата
- повишаване на телесната температура.
Абсцесите, които се развиват във вътрешността на организма са по-трудни за идентифициране. Пациентите с такъв вид абсцеси имат специфични симптоми. Така например абсцес на черния дроб може да причини жълтеница, докато при абсцес на белите дробове пациентите могат да се оплакват от кашлица и задух. Мозъчният абсцес предизвиква главоболие, гадене, повръщане, световъртеж, нарушения в говора и др.
Как се диагностицира състоянието?
Ако имате кожен абсцес вашият лекуващ лекар ще огледа засегнатото място и ще ви разпита от колко време са налице оплакванията ви. От абсцеса може да се изтегли малко количество гной за лабораторно изследване. Така може да се установи кой е бактерият причинител и да се прецени кое е най-подходящото лечение.
Абсцесите, които се развиват във вътрешните органи са по-трудни за диагностициране. Ще бъдете разпитани за оплакванията ви и могат да бъдат назначени някои допълнителни изследвания за доуточняване на диагнозата:
- скенер
- ядрено-магнитен резонанс
- ехография.
Какво е лечението?
Кожните абсцеси понякога се дренират от само себе си и не се нуждаят от допълнително лечение. Ако абсцесът персистира могат да бъдат предписани антибиотици за овладяване на инфекцията. Ако антибиотиците не са достатъчни абсцесът може да се дренира с малък разрез около засегнатия кожен участък.
При абсцеси на вътрешните органи се налага да бъде извършена хирургична интервенция, при която те да бъдат дренирани. Едновременно с това на пациентите се прилагат антибиотици за справяне с инфекцията.
Прочетете за:
Абсцес на черния дроб – причини, симптоми
Перитонзиларен абсцес
Мозъчен абсцес – причини, симптоми
Белодробен абсцес