В седимента на урината при паренхимни заболявания на бъбреците може да се открият цилиндри, които представляват белтъчни отливки на бъбречните каналчета (тубули). Те се образуват при преципитацията на белтък в бъбречните каналчета. Съставени са предимно от гликопротеина на Tamm Horsfall, други белтъци при наличие на протеинурия, от клетъчни елементи, масти. Големината на цилиндрите зависи от голечината на тубулите.
Образуването на цилиндри се повлиява от концентрацията на урината, наличието на мукопротеини или хондроитин-сярна киселина, от киселинността на урината (при понижаване на pH на урината настъпва коагулация на белтъка).
Върху цилиндрите полепват други елементи, съдържащи се в урината – еритроцити, левкоцити, епителни клетки, пигменти (хемоглобин, билирубин).
Цилиндрите се виждат най-добре чрез фазово-контрастен микроскоп и то в прясна урина, тъй като в престояла урина се разпадат.
Какви видове цилиндри в урината има?
Различават се следните видове цилиндри в уринния седимен:
Хиалинни цилиндри
Хиалинните цилиндри са прозрачни, нежни образувания, най-често са дълги и прави. Трудно се откриват под микроскоп. Наблюдават се освен при бъбречни заболявания (напр. гломерулонефрит) и при функционални смущения на бъбреците – фебрилни състояния, застойни бъбреци, жълтеница. Хиалинни цилиндри в седимента на урината може да се открият и при здрави хора след тежко физическо натоварване, дехидратация, при концентрирана кисела урина.
Гранулирани цилиндри
Гранулираните цилиндри са по-къси и по-широки от хиалинните. Откриват се сравнително лесно. Образуват се при напреднал разпад на клетки, чиито контури не личат, а се виждат само гранулациите. Повърхността на гранулираните цилиндри е покрита с дребни зрънца, които произхождат от белтъка на разпадналите се епителни клетки.
Гранулирани цилиндри се наблюдават след тежки физически упражнения, при хронични бъбречни заболявания, остра тубулна некроза и др.
Восъчни цилиндри
Восъчните цилиндри имат сивкавожълтеникав цвят, наподобяващ цвета на восък. Те са по-къси и по-широки от хиалинните цилиндри, хомогенни са и пречупват силно светлината. Често се срещат само късчета от тях.
Восъчни цилиндри се образуват при напреднала дегенерация на клетките и при дълго стоене в лумена на бъбречните тубули. Откриват се при амилоидоза на бъбрека, при покачване на диурезата след остра анурия, при сбръчкан бъбрек.
Епителни цилиндри
Епителните цилиндри произхождат от хиалинните, върху които се наслагват бъбречни епителни клетки. Срещат се сравнително рядко, тъй като епителните клетки бързо се разпадат и се превръщат в гранулирани цилиндри.
Еритроцитни цилиндри
Еритроцитните цилиндри се образуват от еритроцити или представляват хиалинни цилиндри по чиято повърхност са полепнали еритроцити. Откриват се например при мезангиален IgA гломерулонефрит, диабетна нефропатия, лупусна нефропатия, синдром на Гудпасчър, инфаркт на бъбреците и др.
Левкоцитни цилиндри
Левкоцитните цилиндри представляват отливки на бъбречните каналчета, съставени от левкоцити, фибрин и муцин или са хиалинни цилиндри с отложени по повърхността им левкоцити. Те са признак на бъбречна инфекция и са характерни при пиелонефрит.
Известни са още пигментни, хемоглобинови, миоглобинови, кристални, мастни и други цилиндри.
Прочетете за:
Левкоцити в урината – левкоцитурия
Изследване на урина – микроскопски анализ