Хълцане възниква поради неволево съкращение на диафрагмата – мускулът, който разделя гръдния кош от коремната кухина и играе много важна роля при контролирането на дишането. Всяка контракция на диафрагмата е последвана от затваряне на гласните връзки и на това се дължи и звукът, който може да се чуе при хълцане.
Какви са най-честите причини за хълцане?
Сред най-честите причини са:
- прием на големи количества храна;
- прием на газирани напитки;
- прекаляване с алкохолните напитки;
- внезапни температурни промени;
- емоционален стрес или възбуда.
Хълцане, което продължава повече от 48 часа може да се дължи на редица фактори, които могат да се групират по следния начин:
Увреда на нерв
Най-честата причина за продължително хълцане е увреда или дразнене на вагусовия нерв или нервът, отговорен за инервацията на диафрагмата. Факторите, които могат да доведат до увреда или дразнене на тези нерви са:
- косъм или друг малък предмет в ухото,който да дразни тъпанчето;
- възпалено гърло или ларингит;
- тумор в шийната област;
- гастроезофагеален рефлукс.
Увреда на централната нервна система
Тумор, инфекция или травма, които могат да засегнат централната нервна система могат да нарушат нормалния контрол на тялото върху рефлекса за хълцане и като резултат да се наблюдава продължително хълцане.
Метаболитни нарушения и лекарства
Продължителното хълцане може да бъде предизвикано и от:
- алкохолизъм;
- анестезия;
- барбитурати;
- диабет;
- електролитен дисбаланс;
- бъбречна недостатъчност;
- кортикостероиди
- статини.
Какво лечение може да се приложи?
В повечето случаи хълцането отшумява от само себе си без медицинско лечение. Ако при вас хълцането се дължи на някакво подлежащо заболяване, може да се наложи прилагането на лечение за съответното заболяване. Някои от лекарствата, които се използват за лечение на хълцането са: хлорпромазин, метоклопрамид, баклофен.
Въпреки, че няма точно определено лечение, ако хълцате повече от няколко минути може да приложите някои от следните методи у дома, за да се справите с него:
- дишайте в хартиена торбичка;
- направете си гаргара със студена вода;
- пийте бавно вода на глътки;
- задръжте въздуха си за малко.
Прочетете за:
Хълцане – как да го спрем?