Простата киста на бъбрека представлява изпълнена с течност кухина, чиито стени са постлани с епител. Това е най-често срещаният вид бъбречна киста, особено с напредване на възрастта. Приблизително 50% от хората над 50 години имат такива кисти на бъбреците.
Обикновено простата бъбречна киста не нарушава функцията на бъбрека и не причинява симптоми. Затова и повечето хора не знаят, че имат киста на бъбрека. Тя се открива случайно при изследване по друг повод. В повечето случаи лечение не е необходимо.
Простите бъбречни кисти обикновено имат кръгла или овална форма. Големината им може да варира значително – от размера на грахово зърно до размера на топка за голф. Тези кисти могат да бъдат единични или множествени, могат да се появят в единия или и в двата бъбрека.
Какви са причините за поява на киста на бъбрека?
Точната причина за формирането на прости бъбречни кисти остава неясна. Според учените тези кисти могат да се развият поради запушване на бъбречните тубули. Тези тубули са малки каналчета, отговорни за филтрирането на отпадъчните продукти от кръвта. Когато тези тубули се запушат, настъпва натрупване на течност, което води до образуване на кисти.
Според друга теория кистите се формират, когато се образуват дивертикули (джобове) в отслабени области на стените на тубулите и се напълнят с течност.
Какви са симптомите при бъбречна киста?
Най-често простите кисти на бъбрека протичат безсимптомно и се откриват случайно при ехографско изследване, извършено по друга причина. В редки случаи те могат да станат достатъчно големи, за да притиснат околните структури и да причинят някои от следните симптоми:
- тъпа болка или дискомфорт в долната част на гърба, встрани от гръбначния стълб
- блокиране на урината – притискането на бъбречното легенче или уретера води до блокиране на урината и до хидронефроза
- високо кръвно налягане – притискането на бъбречните съдове може да доведе до реновазална хипертония.
Усложнения при бъбречни кисти
Рядко простите кисти на бъбреците може да доведат до следните усложнения:
- руптура (спукване) на кистата и кървене – в урината се появява кръв (хематурия)
- инфектиране на кистата – настъпва повишаване на температурата, втрисане, болка по време на уриниране.
Как се диагностицират бъбречните кисти?
Простите кисти на бъбреците се диагностицират лесно чрез образни изследвания:
- ултразвуково изследване – ехографските характеристики на простата киста са: анехогенна, тънка незабележима стена и без вътрешни прегради
- компютърна томография
- ядрено-магнитен резонанс.
Тези образни изследвания помагат да се визуализират кистите и да се определи техният размер, брой и местоположение.
В някои случаи могат да се извършат допълнителни тестове, за да се изключат други потенциални причини за кисти на бъбреците или да се оцени бъбречната функция.
Диференциална диагноза
Простата киста на бъбрека трябва да се разграничи от редица други заболявания, включително:
- абсцес
- хематом
- хидрокаликоза
- ехинококова киста
- туберкулозна каверна
- дермоидна киста.
Какво е лечението при прости кисти на бъбреците:
Простите кисти на бъбрека са доброкачествени образувания и обикновено не изискват лечение, особено ако са малки и асимптомни. Препоръчва се обаче редовно наблюдение, за да се проследят всички промени в размера или вида на кистите. Ако се появят симптоми или ако се развият усложнения като инфекция или кървене, може да се наложи лечение. То включва:
- обезболяващи средства – болкоуспокоителните лекарства могат да помогнат за облекчаване на всеки дискомфорт, свързан с кисти на бъбреците
- антибиотици – при инфектиране на кистата се прилагат антибиотици
- пунктиране на кистата под ехографски контрол – в някои случаи, особено ако кистата е голяма или причинява значителни симптоми, дренажът на течността от кистата може да се извърши с помощта на игла, вкарана през кожата под визуално наблюдение
- склеротерапия – тази процедура включва дрениране на течността от кистата и след това инжектиране на склерозиращ разтвор (напр. спирт, рентгенов контраст) в кистата, за да се предотврати повторното й напълване с течност.
При по-тежки усложнения се налага хирургично лечение – кистектомия (отстраняване само на кистата), парциална резекция на бъбрека или нефректомия.
Прочетете за:
Кисти на бъбреците – видове
Бъбречна поликистоза