Хормон, чието ниво се повишава по време на бременност може да помогне за възстановяване на уврежданията при множествена склероза.
Проучване на учени от Университета в Калгари може да обясни защо при жени с множествена склероза по време на бременност настъпва подобрение.
При изследване върху мишки учените са установили, че хормонът пролактин стимулира продукцията на миелин – субстанция, предпазваща нервните клетки.
При множествена склероза миелинът се уврежда и се нарушава способността на невроните да провеждат информация.
Учените показаха, че пролактина директно стимулира образуването на миелин в мозъка и гръбначния стълб на бременни мишки. Когато на мишки с увреждания подобни на тези при множествена склероза е било инжектирано пролактин, миелинът им започнал да се възстановява.
Бременните мишки са имали два пъти повече миелин-продуциращи клетки (олигодендроцити).
При множествената склероза имунната система на организма атакува миелиновата обвивка на нервите. Това довежда до прогресивна загуба на чувствителността и двигателната активност.
Откриването на агенти, стимулиращи процеса на ремиелинизация ще бъде полезно не семо за множествената склероза, но и за други неврологични заболявания, като травми на гръбначния стълб, инсулт и др.
Прочетете за:
Клинични форми на множествена склероза