Какви са основните симптоми на шипове в петата?
Много хора с шипове в петата нямат никакви симптоми. Те могат да открият, че имат остеофит на петата само ако си направят рентгеново изследване. При други хора обаче шиповете на петата могат да бъдат силно болезнени и да доведат дори до инвалидизиране на пациента.
Характерни симптоми на шипове в петата са:
- остра, пронизваща болка в петата
Болката е особено силна сутрин, като първите няколко стъпки са много болезнени. Изостряне на болката се наблюдава и след период на почивка или след продължително седене.
- тъпа болка
Често при шипове на петата, след започване на разходка, острата болка бързо отшумява, но остава тъпа, постоянна болка.
- скованост
Петата, глезена и областта на прасеца често се чувстват схванати при първоначално движение, но след това преминава.
- твърда формация
В зависимост от размера и локализацията на шиповете на петата може да се види и палпира твърда подутина. Дорзалните шипове, които се намират близо до залавното място на ахилесовото сухожилие за петната кост, са честа причина за поява на твърда формация по краката. За разлика от тях, плантарните шипове предизвикват видима твърда бучка едва когато станат доста големи. Причината за това е, че те са заобиколени от меки тъкани.
- възпаление и подуване в мястото на шипа
Областта, където се намира калканеалния шип може да бъде възпалена, подута и затоплена.
- парене, изтръпване
Парене и изтръпване на стъпалото може да се появи, ако шипът на петата дразни близките нерви.
- мазоли
Друг често срещан симптом е образуването на мазоли върху засегнатата област.
Как се диагностицират шиповете на петата?
Шиповете на петата не могат да се диагностицират само въз основа на клиничните прояви, поради сходство със симптомите на други заболявания на ходилото, като например плантарен фасциит.
За поставяне на диагнозата се използват следните методи:
- подробна анамнеза – например пациентът може да съобщи за травма на крака, за наличие на плоско стъпало
- физикален преглед – търсят се признаци на възпаление (подуване, затопляне), изследва се обема на движения в глезенната става, изследва се чувствителността на стъпалото, може да се направят физически тестове, като стоене на един крак, кратко ходене.
- рентгеново изследване на ходилото – за потвърждаване на диагнозата основно значение има рентгеновото изследване.
Шиповете на петата трябва да се отдиференцират от редица други заболявания, при които също е налице болка в петата. Такива са например:
- перонеален тендинит
- болест на Север
- деформация на Хаглунд
- фрактура на петната кост
- синдром на тарзалния канал
- синдром на мастната подложка на петата.
Шиповете на петата често се бъркат с плантарен фасциит. Наличието на плантарен фасциит увеличава риска от развитие на шипове на петата. Калканеалните шипове често се появяват при хора, които вече имат плантарен фасциит.
И двете състояния протичат с болка в петата, но между тях има съществена разлика. Плантарните шипове представляват калциево отлагане, което формира костен израстък в близост до залавното място на плантарната фасция за петната кост. Плантарният фасциит представлява възпаление на плантарната фасция (съединителна тъкан, която свързва петата с пръстите на краката). За възникването му роля имат продължителното стоена прав, носенето на неподходящи обувки, затлъстяването и др.
Прочетете за:
Шип на петата – причини, видове
Лечение на шип в петата