Атония на матката означава невъзможност на маточната мускулатура да се свие след раждането. Това е тежко състояние, което може да възникне през третия период на раждането – изгонване на плацентата. Маточната атония е причина за над 80 % от случаите на постпартален (следродилен) кръвоизлив, който може да застраши живота на родилката.
След раждането на плацентата маточната мускулатура остава контрахирана. Контракциите на мускулните влакна притискат маточните кръвоносни съдове и намаляват кръвотечението от плацентарното място. Нормалната кръвозагуба през плацентарния период е 250 – 300 ml.
Когато матката не успее да се свие след раждането, това е известно като атония на матката. Тя е отпусната, уголемена и с намален тонус.
Какви са причините за атония на матката?
Има много фактори, които пречат на мускулите на матката да се контрахират след раждането. Някои от най-честите причини за атония на матката са:
- изтощение при продължително раждане
- бързо раждане (преципитирано раждане)
- преразтягане на маточната мускулатура при:
– наличието на повишено количество околоплодни води (полихидрамнион – многоводие)
– многоплодна бременност
– раждане на едър плод - индукция на раждането
- употреба на окситоцин или някои други медикаменти (лидол, хлоразин, диазепам) по време на раждането.
Фактори, които повишават риска от атония на матката са:
- много предишни раждания
- миома на матката
- хориоамнионит
- раждане чрез форцепс или вакуум
- възраст на родилката над 35 г.
- затлъстяване.
Какви са признаците на атония на матката?
Главният симптом на маточна атония е, че матката остава отпусната без никакво напрежение след раждането. Недостатъчните контракции на матката са причина за настъпване на следродилен кръвоизлив.
За постпартален кръвоизлив се говори, когато е налице загуба на повече от 500 ml кръв след раждането на плацентата. Характерни симптоми на следродилен кръвоизлив са:
- прекомерна кръвозагуба
- понижаване на кръвното налягане
- учестяване на сърдечната дейност
- болка.
Поради кръвозагубата могат да настъпят редица усложнения: анемия, отпадналост, ортостатична хипотония. Анемията и отпадналостта повишават риска от развитие на следродилна депресия.
При голяма кръвозагуба може да настъпи хеморагичен шок, който е животозастрашаващо състояние.
Как се диагностицира атония на матката?
Диагнозата атония на матката се поставя, когато матката е мека, отпусната и има значително кървене след раждане на плацентата. Основният диагностичен метод е палпацията на матката през коремната стена. Установява се, че маточната мускулатура е отпусната, дъното на матката (fundus uteri) стои по-високо и може да стигне до пъпа.
При физикалният преглед се изключват други възможни причини за кървенето, например разкъсване на маточната шийка, задържани плацентарни фрагменти.
Провеждат се лабораторни изследвания – пълна кръвна картина, факторите на кръвосъсирване.
Постпарталният кръвоизлив поради хипотония на матката трябва да се отдиференцира от кръвотечение поради разкъсване на мекия родилен канал.
Какво е лечението?
При атония на матката се цели незабавно спиране на кървенето и подобряване тонуса на маточната мускулатура. Лечението включва:
- осигуряване на венозен път – при голяма кръвозагуба веднага трябва да се осигури венозен път за вливане на течности, кръв или кръвни продукти.
- масаж на матката – чрез лек масаж на фундуса на матката през коремната стена се повишава тонуса на маточната мускулатура.
- венозно инжектиране на утеротонични медикаменти – окситоцин, метергин, простагландини (карбопрост, динопрост)
- бимануален масаж
Ако масажът на матката и инжектирането на утретоници се окажат недостатъчно ефективни, се пристъпва към бимануален масаж. Лекарят поставя едната си ръка, свита в юмрук във влагалището на жената, притискайки предната повърхност на тялото на матката, а с другата ръка масажира задната повърхност на матката през коремната стена.
- маточна тампонада – използват се балон на Бакри, катетър на Фоли за спиране на кървенето от маточните артерии
- хирургично лигиране (прекъсване) на съдове
- емболизация на маточните артерии – цели спиране на притока на кръв към матката
- хистеректомия – при неуспех от всички други методи се пристъпва към отстраняване на матката.
Прочетете за:
Анатомия на матката