Синдромът на Шийхан, нарича се още следродилен хипопитуитаризъм е състояние, което възниква при жени, които губят голямо количество кръв по време или след раждане.
Поради намаленото количество кръв, хипофизната жлеза не получават достатъчно кислород и нейната функция се понижава, настъпва хипопитуитаризъм.
Хипофизата произвежда редица хормони, някои от които повлияват функцията на щитовидната жлеза, надбъбречните жлези, половите жлези. При синдромът на Шийхан производството на тези хормони е понижено.
Какви са причините за синдром на Шийхан?
Има много фактори, които могат да увредят функцията на хипофизата, но при синдром на Шийхан причината е тежката загуба на кръв по време или след раждане. Това довежда до разрушаване (некроза) на хипофизните клетки, произвеждащи хормони.
Всички фактори, които повишават вероятността от тежка загуба на кръв по време на раждане, повишават риска от развитие на синдром на Шийхан. Такива са например:
- отлепване на плацентата
- плацента превия (предлежаща плацента)
- многоплодна бременност или раждане на едро бебе
- прееклампсия.
Какви са симптомите при синдром на Шийхан?
Признаците на синдром на на Шийхан може да се изявят веднага след раждането (например липса на кърма), но могат и да се развиват постепенно месеци и дори години по-късно. Жените, които имат само леко увреждане на хипофизната жлеза, може да не развият симптоми в продължение на няколко години.
Симптомите при синдром на Шийхан се дължат на дефицита на хипофизни хормони. Хипофизата продуцира следните хормони:
- Растежен хормон – стимулира растежа на тъканите
- Пролактин – стимулира нарастването на гърдите през бременността и отделянето на мляко
- Тиреостимулиращ хормон – стимулира щитовидната жледа да произежда хормони
- Адренокортикотропен хормон – стимулира надбъбречните жлези да произвеждат хормони
- Фоликулостимулиращ хормон и лутеинизиращ хормон – стимулират функцията на яйчниците
- Окситоцин – стимулира съкращението на гладката мускулатура
- Вазопресин – свива кръвоносните съдове.
Характерни симптоми при синдром на Шийхан са:
- нередовен менструален цикъл, липса на менструация (аменорея)
- намалена до липсваща продукция на кърма
- ниска кръвна захар
- ниско кръвно налягане
- намалено либидо
- намалено окосмяване
- забавено мислене
- повишаване на теглото
- суха кожа
- отпадналост, умора.
За много жени симптомите на синдрома на Шийхан са неспецифични и често се смята, че се дължат на друга причина. Възможно е болните да не знаят, че имат синдром на Шийхан, докато не се наложи лечение на надбъбречна или щитовидна недостатъчност.
Сериозно усложнение, което може да настъпи при синдрома на Шийхан е адреналната криза (надбъбречна криза). Това е състояние, при което надбъбречните жлези произвеждат твърде малко количество кортизол, което може да доведе до изключително ниско кръвно налягане, шок, кома и смърт. Набъбречната криза обикновено възниква, когато тялото е под силен стрес – например по време на операция или сериозно заболяване, а надбъбречните жлези произвеждат твърде малко кортизол, който е мощен стресов хормон.
Как се диагностицира синдрома на Шийхан?
Диагностицирането на синдрома на Шийхан може да се окаже трудно, особено когато симптомите се изявят дълго време след раждането.
За поставянето на диагнозата допринасят:
- анамнезата за проблеми при раждането, липса на кърма
- кръвни тестове – изследват се хипофизните хормони
- компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс.
Какво е лечението при синдрома на Шийхан?
Лечението на синдрома на Шийхан се състои в приложение на хормонално заместителна терапия. Може да се наложи прием на някои от следните хормони – растежен хормон, щитовидни хормони, глюкокортикостероиди, естрогени, лутеинизиращ хормон, фоликулостимулиращ хормон.