Основните проблеми с простатата са свързани с възпалена простата, увеличена простата и рак на простатата. Докато уголемената простата и простатният карцином се срещат главно при мъже над 60-годишна възраст, то простатитът засяга млади мъже между 30 и 50 години.
Какви са най-честите симптоми при проблеми с простатата?
Заболяванията на простатата често причиняват проблеми с уринирането или контрола на пикочния мехур. Характерни симптоми са:
- затруднено стартиране на уринирането
- слаба или тънка струя на урината
- прекъсване на струята
- продължително уриниране
- често уриниране
- неотложни позиви за уриниране
- нощно уриниране
- задръжка на урина
Къде боли простатата?
Болката от простатата се усеща в перинеума – областта около ануса и под скротума. Болката може да се разпространява към тестисите или нагоре към симфизата (в долната част на корема), както и към кръста. Най-честите причини за болка от простатата са наличието на простатит или рак на простатата.
Проблемите с простатата могат също да причинят нарушение на сексуалната функция, инфекции на пикочните пътища, камъни в пикочния мехур.
Симптомите при проблем с простатната жлеза са твърде разнообразни и зависят от конкретното заболяване.
Кои са най-честите болести на простатата?
Най-често се срещат:
Простатит
Простатитът представлява възпаление на простатната жлеза, което засяга най-често мъже на възраст между 30 и 50 години. Основните видове простатит са:
- бактериален простатит – остър и хроничен
- небактериален простатит – това е най-често срещаната форма на простатит. Нарича се още тазов болеви синдром
- асимптоматичен простатит – възпалението на простатата протича безсимптомно.
Бактериалният простатит се повлиява добре от антибиотични лекарства, докато лечението на небактериалният простатит е по-трудно.
Доброкачествена простатна хиперплазия (ДПХ)
Доброкачествената хиперплазия на простатата е по-често срещана с напредване на възрастта при мъжете. Не е животозастрашаващо състояние, но може значително да повлияе на качеството на живот. Уголемяването на простатната жлеза води до стесняване на уретрата и оказва натиск върху основата на пикочния мехур. Появяват се симптоми на затруднено уриниране и задържане на урина. При ДПХ може да се проведе медикаментозно и хирургично лечение.
Рак на простатата
Ракът на простатата обикновено засяга мъже на възраст над 60 години. Повечето видове рак на простатата растат бавно и причиняват симптоми едва в напреднал стадий. За лечението на простатен карцином се прилагат: хирургично лечение, лъчелечение, химиотерапия, хормонално лечение.
Други заболявания на простатата са:
- аномалии на простатата – липса или недоразвита простата
- травми на простатата – най-често възникват при неправилно въвеждане в уретрата на цистоскоп
- камъни в простатата
- атония на простатната жлеза – простатата е отпусната, има задръжка на простатен секрет.
Изследване на простатата
За диагностициране на заболяванията на простатата се използват редица изследвания. Някои от тях са:
- ректално туширане на простатата
Простатата се опипва чрез вкарване на пръст в ректума. Проверява се дали простатата е увеличена, каква е нейната консистенция, дали е болезнена, има ли формации.
- простатно-специфичен антиген (PSA)
Простатата произвежда протеин, наречен простатно-специфичен антиген (PSA), който може да се измерен чрез кръвен тест. Високите стойности на PSA може да са признак за рак на простатата. Но при някои пациенти с простатен карцином нивата на PSA може да са дори ниски. Освен това висок PSA се установява при редица други състояния, например простатит, доброкачествена простатна хиперплазия.
- трансректално ултразвуково изследване на простатата
Ултразвукова сонда се вкарва в ректума и се приближава до простатата. Може да се установи, например увеличаване на простатата, наличие на възли в нея.
- биопсия на простатата
В простатата се вкарва игла, за да се вземе тъкан за изследване. Биопсията на простатата има основно значение за потвърждаване на диагнозата рак на простатата.
Прочетете за:
Масаж на простатата
Болести на простатата