Начало / Отслабване / Висцерална мазнина – рискове за здравето

Висцерална мазнина – рискове за здравето

авг. 7, 2024

висцерална мазнина

Висцерална мазнина е тази, която заобикаля коремните органи, включително стомах, черен дроб, черва, панкреас и др.

Висцералната мазнина осигурява известно разстояние между всеки орган. Тя допринася за защитата на вътрешните органи. Освен това произвежда хормони и възпалителни вещества, известни като цитокини, които могат да повлияят на метаболизма и имунния отговор на организма.

За разлика от подкожната мастна тъкан, която може лесно да се хване и измери, висцералната мазнина се разполага вътре в коремната кухина и не може да се види. Тя е метаболитно по-активна от подкожната мазнина и ако се увеличи твърде много може да доведе до здравословни проблеми като диабет и сърдечни заболявания.

Диетата и упражненията са най-добрият начин за предотвратяване на натрупването на висцерални мазнини.

Какво причинява натрупването на висцерална мазнина?

Натрупването на висцерална мазнина е свързано с няколко фактора:

  • генетични фактори

Генетиката играе важна роля при определянето къде се съхраняват мазнините в тялото. Някои хора са генетично предразположени да трупат мазнини в коремната област.

  • възраст

Напредването на възрастта и понижаването на нивата на растежния хормон и половите хормони, може да доведе до увеличаване на висцералните мазнини.

  • пол

Мъжете са по-склонни да натрупват висцерална мазнина, отколкото жените, особено преди менопаузата. След менопаузата рискът за жените се увеличава, тъй като хормоналният им профил се променя.

  • хормони

Кортизол: Високите нива на кортизол, хормон на стреса, са свързани с повишена висцерална мазнина. Хроничният стрес може да доведе до повишени нива на кортизол, което допринася за натрупването на мазнини в коремната област.

Инсулинова резистентност: Инсулинът помага за регулиране на нивата на кръвната захар. Когато тялото стане резистентно към инсулин, нивата на глюкозата се повишават, което може да доведе до натрупване на мазнини, особено в коремната област.

  • фактори на околната среда

Фактори на околната среда като диета и физическа активност играят ключова роля. Лошата диета с висок прием на мазнини и въглехидрати, както и заседналият начин на живот допринасят за увеличаване на висцералните мазнини.

Недостатъчният сън, злоупотребата с алкохол, тютюнопушенето също могат да повлияят върху количеството на висцералните мазнини.

Какви са симптомите на висцерална мазнина?

Висцералната мазнина няма специфични симптоми. Най-очевидният признак е забележимо натрупване на мазнини около корема, което води до по-голяма талия, описвана като тяло с форма на „ябълка“.

Какви рискове за здравето крие висцералната мазнина?

Наличието на прекомерно количество висцерална мазнина е тясно свързано с редица здравословни проблеми. Един от най-тревожните е връзката на висцералната мазнина с метаболитния синдром. Той представлява група от състояния, които повишават риска от сърдечни заболявания, инсулт и диабет тип 2. Тези състояния включват:

  • високо кръвно налягане
  • повишени нива на кръвната захар
  • високи нива на LDL холестерол и триглицериди
  • увеличена обиколка на талията.

Висцералната мазнина допринася за инсулиновата резистентност, състояние, при което клетките на тялото стават по-слабо чувствителни към инсулин, което води до по-високи нива на кръвната захар. Това може да прогресира до диабет тип 2, ако не се управлява ефективно.

Висцералната мазнина е тясно свързана с повишен риск от сърдечно-съдови заболявания, включително инфаркт, инсулт и хипертония. Това до голяма степен се дължи на връзката между интраабдоминалната мазнина с хроничното възпаление, инсулиновата резистентност и дислипидемията (абнормни нива на холестерол).

Счита се, че има връзка между висцералните мазнини и някои видове рак, особено рак на гърдата и колоректален рак. Възпалителната среда, създадена от висцералната мазнина, заедно с нейното въздействие върху регулирането на хормоните, може да играе роля в развитието на рак.

Други усложнения, свързани с прекомерна висцерална мазнина са:

  • неалкохолна стеатозна болест на черния дроб (NAFLD)

Висцералната мазнина може да доведе до натрупване на мазнини в черния дроб и до състояние, известно като NAFLD. То може да прогресира до по-тежки чернодробни заболявания, като неалкохолен стеатохепатит, чернодробна фиброза и дори цироза.

  • хронично възпаление

Висцералната мазнина допринася за състояние на хронично нискостепенно възпаление. Тя отделя провъзпалителни цитокини като интерлевкин-6 (IL-6) и тумор некротизиращ фактор-алфа (TNF-α). Те могат да допринесат за различни възпалителни състояния и да обострят съществуващи хронични заболявания.

  • деменция

Има нови доказателства, според които има връзка между висцералните мазнини и когнитивния спад, включително деменция. Механизмите не са напълно ясни, но може да включват възпаление, инсулинова резистентност и съдово здраве.

  • хормонален дисбаланс

Висцералната мазнина може да произвежда хормони и други вещества, които нарушават нормалния хормонален баланс в тялото. Това може да повлияе на различни телесни функции и да увеличи риска от състояния като синдром на поликистозните яйчници (PCOS) при жените и еректилна дисфункция при мъжете.

Прочетете за:
Подкожна мастна тъкан
Кафява мастна тъкан