Превенцията е най-мощното оръжие срещу хепатит B. Ваксинацията, безопасните практики и осведомеността на обществото са основните стратегии за превенция на хепатит В.
Хепатит В е инфекция на черния дроб, причинена от вируса на хепатит В (HBV). Инфекцията може да бъде остра или хронична. Хроничният хепатит В повишава риска от цироза и рак на черния дроб. Въпреки че заболяването може да бъде тежко, то е напълно предотвратимо.
Как става заразяването с хепатит В?
HBV се разпространява чрез директен контакт със заразени телесни течности като кръв, влагалищен секрет, сперма, кърма. Не се разпространява при кашляне, кихане, прегръдка, храна.
Основните начини на заразяване са:
- незащитен сексуален контакт със заразен човек
- кръвен път – проникване на заразена кръв през наранявания на кожата или лигавиците, преливане на заразена кръв, използване на контаминирани игли, инструменти при поставяне на пиърсинги, татуировки, медицински процедури.
- предаване от майка на дете по време на раждане, но също и след раждането.
Как да се предпазите от хепатит В?
Основните стратегии за превенция на хепатит В са:
- практикувайте безопасен секс – използвайте презервативи и ограничете броя на сексуалните партньори, за да намалите риска от излагане.
- избягвайте директен контакт с кръв и телесни течности
- измивайте ръцете си старателно със сапун и вода след всяко потенциално излагане на кръв
- избягвайте споделянето на общи игли
- уверете се, че се използват стерилни инструменти за медицински, стоматологични или козметични процедури.
Здравните работници и всички, които са изложени на по-висок риск от заразяване трябва да:
- използват лични предпазни средства като ръкавици и маски
- следват протоколите за безопасност при работа с кръв и телесни течности
- да се ваксинират.
Бременните жени трябва да се изследват за HBV. Ако майката е заразена, нейното бебе трябва да получи ваксина срещу HBV и имуноглобулин срещу хепатит B в рамките на 12 часа след раждането. Ранната намеса може да намали риска от предаване с над 90%.
Активна имунизация – ваксина срещу хепатит В
Профилактиката срещу хепатит В е част от задължителния имунизационен календар. В първите 24 часа на всички новородени се поставя мускулно рекомбинантната ваксина Енжерикс В срещу хепатит В. След това на 2-, 3- и 4-месечна възраст се прилага шесткомпонентна ваксина срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хепатит В и хемофилус инфлуенци тип В.
Освен при новородени, ваксината Енжерикс В може да се постави при неваксинирани деца, юноши и възрастни в съотвентата доза и по подходяща схема. Най-често прилаганата схема на имунизация е на три етапа – инжектира се на избрана дата, след 1 месец се поставя втората доза, а след 6 месеца – третата доза. Създава се имунитет за най-малко 20 години и вероятно за цял живот, като не се препоръчват допълнителни дози. Има и комбинирани ваксини срещу хепатит А и хепатит В, например Туинрикс.
Поставянето на ваксина срещу хепатит В се препоръчва на всички неимунизирани лица, особено на тези с по-висок риск от заразяване. Към рисковите групи спадат:
- здравни работници
- лица с множество сексуални партньори
- хора, които живеят с болен от хепатит B
- хора с бъбречно заболяване, които се нуждаят от хемодиализа
- хора, на които им предстои трансплантация на органи, ако нямат имунитет срещу хепатит B
- хора, които си инжектират наркотици, ако нямат имунитет срещу хепатит B
- хора, които се нуждаят от чести кръвопреливания
- хора, които пътуват в райони, където хепатит B е често срещан.
Скринингът за хепатит B е жизненоважен за хората с по-висок риск. Ранното откриване позволява навременна медицинска намеса за предотвратяване на усложнения като цироза и рак на черния дроб.
Прочетете за:
Как става заразяването с хепатит В вируса?
Остър вирусен хепатит