Ектазия на каналчетата на млечната жлеза (дуктална ектазия) е доброкачествено непролиферативно заболяване на гърдата. Дължи се на запушване на един или повече от млечните канали в областта на ареолата, което води до тяхното разширяване.
Дукталната ектазия се наблюдава главно при жени в перименопауза на възраст между 45 и 55 години, много рядко се среща при деца и мъже. Наличието на вродени малформации на зърната, както и тютюнопушенето, затлъстяването повишават риска от поява на дуктална ектазия.
Това е доброкачествено заболяване, което не води до рак на гърдата.
Какви са причините за дуктална ектазия?
Точната причина все още е неясна, но се счита, че роля има процеса на стареене, характеризиращ се с удължаване, извиване и отслабване на стената на каналчета на млечната жлеза.
Налице е фокална дилатация на млечните канали, която възниква поради запушване от гъсти секрети и клетъчни отломки, както и поради загуба на еластин в стената на каналчетата. Засегнатите канали са разширени и извити, може да има перидуктално възпаление и фиброза.
Какви са симптомите при ектазия на млечните каналчета на гърдата?
Ектазията на млечните каналчета на гърдата често протича безсимптомно или само с фини промени в структурата на гърдите.
Най-честите оплаквания при дуктална ектазия са:
- масталгия – болка в областта на зърното и ареолата
- опипване на бучка в гърдата
Може да се палпира малка, овална формация с мека консистенция, разположена в субареоларната област. Дължи се на запушеното и разширено каналче. При натиск върху масата, от зърното се появява секреция.
- секреция от зърното
Секрецията варира значително по честота, количество, консистенция (гъста или рядка), цвят (сивкав, жълт или зелен цвят). Обикновено секрецията е едностранна и произлиза от едно каналче.
- вдлъбнато зърни се среща при тежки случаи.
При възникване на вторична бактериална инфекция се развива перидуктален мастит, който ако не се лекува може да доведе до абсцес. Появяват се симптоми като силна болка, повишена температура, зачервяване и затопляне на кожата на гърдата. При повтарящи се инфекции могат да настъпят фиброзни изменения, които да доведат до ретракция на зърното.
Как се диагностицира дуктална ектазия?
Диагнозата дуктална ектазия се базира на данните от следните изследвания:
- физикален преглед – болезнено зърно, наличие на секреция, бучка в гърдата
- ултразвуково изследване – може да се види дилатиран млечен канал, формация близо до ареолата
- мамография – може да се установят микрокалцификати, овална формация, разширен субареоларен канал
- компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс – прилагат се при съмнение за карцином
- галактография или дуктография
- цитологично изследване на секрет от зърното
- биопсия – извършва се при наличие на бучка в гърдата.
Дукталната ектазия трябва да се отдиференцира от редица други заболявания, като перидуктален мастит, фиброкистична болест, дуктален карцином, интрадуктален папилом.
Какво е лечението на ектазия на каналчетата на млечната жлеза?
Няма специфично лечение на дукталната ектазия, тъй като причината за възникването й е неизвестна. Често дукталната ектазия преминава спонтанно. Целта на лечението е да се облекчат симптомите.
При наличие на секреция от зърното се препоръчва поставянето на топли компреси върху гърдата, поддържането на добра хигиена на зърното и ареолата. За намаляване на болката се прилагат нестероидни противовъзпалителни средства. При настъпила бактериална инфекция се започва антибиотично лечение.
При по-тежко протичане може да се наложи хирургично лечение:
- микродуктектомия – извършва се изрязване на засегнатия млечен канал и на околната тъкан
- тотална дуктална ексцизия – отстраняване на всички млечни канали.