Редовните профилактични прегледи на млечната жлеза са от съществено значение за откриването на рак на гърдата в неговите най-ранни и най-лечими стадии.
Какви са основните методи за изследване на гърдата?
Анамнеза
Снемането на подробна анамнеза е изключително важно при всяко заболяване на млечната жлеза. Трябва да се уточни как е протекъл пубертета, колко бременности, раждания, кърмения, аборти е имала пациентката, нормален ли е менструалния цикъл или има някои особености, дали тя или нейни кръвни родственици имат тумори, изтича ли секрет от гърдата и др.
Оглед
Огледът на млечната жлеза се извършва във фас, профил, право и легнало положение. Оглеждат се формата, големината, положението на жлезата, нейната симетрия, видът на зърната, състоянието на кожата и пигментираната част. Прави се оглед при повдигане и движение на ръцете, оглежда се и състоянието на повърхностната съдова мрежа.
Палпация
Чрез палпация се изследват обстойно и двете млечни жлези, като не се пропуска нито един участък от жлезата. Изследва се състоянието на кожата, нейната подвижност, неравност, наличието или липсата на патологични уплътнения. Палпаторно се изследват и регионалните лимфни възли.
Чрез палпация на млечната жлеза може да се установи:
- уплътняване на ареолата
- вдлъбване на кожата около ареолата
- симптом на „портокаловата кожа“, който се търси чрез обхващане на кожата с двата пръста
- уплътняване, възел или лобулиране на жлезата.
В женската гърда може да настъпят различни изменения, като атрофия, некроза, фиброзиране и др.
Самоизследване на гърдата чрез палпация
Много често жените откриват заболяванията на гърдите си съвсем случайно. Тъй като профилактиката е много важна, всяка жена трябва да познава метода на самоизследване на гърдите чрез палпация.
Самоизследването на гърдите чрез палпация се осъществява по следния начин:
- жената ляга с възглавница под лявото рамо и поставя лявата си ръка зад главата. Така гърдата се изпъва по-равномерно върху гръдния кош.
- с дясната ръка се опипва лявата гърда и се търсят бучки
- изследва се цялата гърда като пръстите се движат във все по-малки кръгове, докато се стигне до зърното
- движенията се извършват с придвижване на пръстите на малки разстояния и със силно натискане
- палпацията се извършва със събрани пръсти и с плоската им част, а не с върховете.
Дясната млечна жлеза се изследва като под дясното рамо се поставя възглавница и дясната ръка е зад главата. С лявата ръка се опипва дясната гърда.
Самоизследването чрез палпация продължава, като започвайки от мишницата, пръстите с бавни движения правят голям кръг около външната страна на гърдата.
Специални методи за изследване на млечната жлеза
Специалните методи за изследване на гърдата, включват:
Безконтрастна мамография
Безконтрастната мамография има висока чувствителност и се използва като основен скринингов метод при жени над 40-45 годишна възраст. Извършва се в две проекции – фас и профил.
Основните цели на мамографското изследване са:
- откриване на тумори, които не могат да бъдат палпирани
- разграничаване между доброкачествени и злокачествени процеси
- уточняване локализацията и разпространението на процеса
- оценка динамиката на измененията след консервативно лечение.
При различните заболявания образите са различни, например:
- при мастопатия се виждат дифузно разпространени малки просветлявания по цялата жлеза
- при фиброаденом – ярки очертания
- при карцином – сянка с лъчеобразни сраствания към периферията.
Други специални методи на изследване на гърдата са:
- ултразвуково изследване
- аспирационна биопсия с последващо цитологично изследване. При съмнение в цитологичния резултат се прави разширена секторна ексцизия с последваща биопсия и изследване на сексхроматина – телца на Бар.
- галактография – контрастното вещество се въвежда през главния отвор на млечните каналчета в областта на зърното. Това изследване позволява да се определи големината и мястото на тумора, особено на папиломите на млечните канали.
- лимфография – откриват се лимфни метастази под гръдните мускули, в аксилата, в под- и надключичните пространства и около гръдната кост.
- ЯМР на гърдата – използва се с профилактична цел при жени с фамилна обремененост за рак на гърдата и с диагностична цел за установяване на точната локализация на тумора и преценка на нуждата от биопсия.
Прочетете за:
Мамография
Видове рак на гърдата
Болести на млечната жлеза