Начало / Актуални теми / Ухапване от паяк – симптоми         

Ухапване от паяк – симптоми         

сеп. 9, 2024

ухапване от паяк

Обикновено ухапването от паяк изглежда като всяко друго ухапване от насекоми. Има само леки локални реакции, като зачервяване, подуване, лека болка и сърбеж. Тези симптоми обикновено преминават сами в рамките на няколко дни и не изискват медицинска помощ.

Докато в едни случаи ухапването от паяк може да остане дори незабелязано, то в други редки случаи може да причини сериозни системни симптоми.

Повечето паяци не са агресивни към хората и хапят само когато се чувстват застрашени.

Какви са симптомите при ухапване от паяк?

Симптомите на ухапване от паяк зависят от много фактори, включително:

  • вида на отровата
  • количество на въведената отрова
  • здравословното състояние на пациента, има ли алергии
  • възрастта на пациента – малките деца и възрастните хора се засягат по-тежко
  • място на ухапване.

Всички паяци произвеждат отрова, която използват, за да парализират и убият плячката си. При хората отровата може да предизвика различни реакции в зависимост от вида на паяка.

Ето основните видове отрова от паяци и техните ефекти:

Невротоксична отрова

Паяците от рода черна вдовица произвеждат невротоксична отрова. Тази отровата причинява силна болка, мускулни спазми, гадене, повръщане, изпотяване, затруднено дишане, хипертония и др.

Цитотоксична отрова

Цитотоксичната отрова е характерна за кафявия паяк отшелник. Тя причинява локално увреждане на тъканите и некроза. Ухапването може да доведе до силна болка, образуване на мехур, некроза на кожата и язва по кожата.

Хемотоксична отрова

Хемотоксична отрова произвеждат фуниевидните паяци. Хемотоксините засягат кръвта и кръвоносните съдове, което потенциално води до нарушено съсирване на кръвта.

Протеолитична отрова

Характерна е за кръгоплетните паяци. Протеолитичните ензими разграждат протеините в тялото на плячката, подпомагайки храносмилането. При хората това може да доведе до локализирана болка, подуване и понякога алергични реакции.

Миотоксична отрова

Миотоксична отрова продуцира бразилския скитащ паяк. Миотоксините се насочват към мускулната тъкан, което води до мускулни болки, спазми и понякога мускулен разпад.

Хемолитична отрова

Отровата на кафявия паяк отшелник притежава и хемолитични свойства. Може да причини тежка хемолиза (разрушаване на червените кръвни клетки), което води до анемия, жълтеница.

Ето някои отровни паяци, които се срещат в България:

Паяк кръстоносец (Araneus diadematus)

Паякът кръстоносец (Araneus diadematus), известен още като европейски градински паяк е един от най-често срещаните кълбовидни паяци в Европа, включително и в България. Разпознава се лесно по белите петна под формата на кръст на гърба му. Среща се в градини, паркове и гори, където създава големи, кръгли мрежи. Въпреки че тези паяци са отровни за плячката си (малки насекоми), тяхната отрова не е опасна за хората.

Ухапването от паяк кръстоносец може да причини леки симптоми, подобни на ужилване от пчела, като например:

  • лека болка или дискомфорт
  • зачервяване или подуване на мястото на ухапване
  • лек сърбеж или дразнене.

Тигров паяк (Argiope bruennichi)

Тигровият паяк има отличителен външен вид, с редуващи се жълти, черни и бели ивици. Краката му също са на ивици с черно и жълто-кафяво. Предпочита слънчеви, открити пространства, като тревни площи, ливади и градини, където създава своята мрежа между растенията. Паякът чака в центъра на мрежата своята плячка (насекоми, като скакалци, мухи и пчели). Този вид не е агресивен към хората и обикновено се опитва да избяга, ако бъде обезпокоен.  

Ухапването от тигров паяк не води до сериозни реакции. Може да се наблюдават следните симптоми:

  • болка – ухапването може да причини лека до умерена болка, подобна на ужилване от пчела или оса. В повечето случаи обаче болката е временна и изчезва след кратък период от време.
  • зачервяване и подуване – може да се появи локализирано зачервяване или подуване около зоната на ухапване, но обикновено отшумява в рамките на няколко часа или дни.
  • сърбеж – може да има лек сърбеж.

Отровата на паяка не е достатъчно силна, за да причини системни симптоми. В редки случаи хора, които са алергични към отровата на паяк, могат да получат по-тежки реакции, като по-изразено подуване, продължителна болка или по-силен сърбеж. Тежките алергични реакции (като анафилаксия) обаче са изключително редки.

Черен отровен паяк (Latrodectus tredecimguttatus)

Черният отровен паяк принадлежи към род черни вдовици (Latrodectus). Среща се в средиземноморските региони, включително части от Южна Европа (Испания, Италия, Гърция, България). Предпочита топла, суха среда като пасища, земеделски полета. Крие се в закътани места като скални пукнатини, под дървени трупи или в изоставени сгради.

Женските са по-големи от мъжките (имат дължина на тялото от 7-15 mm). На цвят са черни с отличителни червени петна (до 13 петна). Мъжките са по-светли и по-малки.

Черният отровен паяк произвежда силна отрова, засягаща нервната система. Ухапване от този вид паяк може да бъде много болезнено, но фаталните случаи са редки.

Симптомите при ухапване от черен отровен паяк включват:

  • остра болка на мястото на ухапване. Болката може да се засили, може да продължи от часове до 1-2 дни. При тежки случаи може да се разпространи от зоната на ухапване към други части на тялото, особено корема, гърба и гърдите.
  • зачервяване и подуване в областта на ухапването
  • общо неразположение – чувство на слабост или умора
  • гадене, повръщане, изпотяване
  • безпокойство и тревожност – отровата може да причини възбуда или чувство на безпокойство
  • мускулни болки и спазми – те са отличителен белег на ухапването от черна вдовица. Могат да бъдат доста интензивни и да обхванат гърдите, корема и гърба.
  • хипертония – повишеното кръвно налягане е често срещан признак.

Симптомите могат да продължат от няколко часа до 3-4 дни. Повечето хора се възстановяват напълно в рамките на седмица или две с подходящо лечение.