Начало / Женско здраве / Видове рак на вулвата (външните полови органи)

Видове рак на вулвата (външните полови органи)

ное. 6, 2024

видове рак на вулвата

Какви видове рак на вулвата има?

Ракът на вулвата може да се класифицира по различни признаци. Според локализацията се различават:

  • рак на големите срамни усти – в 50 % от случаите
  • рак на малките срамни устни – в 15-20 % от случаите
  • рак на клитора
  • рак на Бартолиновите жлези.

В зависимост от типа клетки, от които произхожда злокачественият процес се различават следните хистологични върианти:

Плоскоклетъчен карцином на вулвата

Плоскоклетъчният карцином е най-честият хистологичен подтип. Представлява приблизително 90 % от всички видове рак на вулвата. Обикновено се диагностицира на възраст от 65 до 74 години. Произхожда от сквамозните клетки – плоски клетки, намиращи се в повърхностният слой на кожата.

Плоскоклетъчният карцином обикновено започва като предраково състояние, наречено вулварна интраепителна неоплазия (VIN), което може да прогресира до рак, ако не се лекува.

Симптомите се развиват бавно. Появява се червена или розова подутина, подобна на брадавица или язва на вулвата, която не зараства. Може да има сърбеж, парене, болка.

Лечението на плоскоклетъчния карцином включва операция, лъчева терапия и химиотерапия, особено ако ракът се е разпространил в близките лимфни възли или други части на тялото.

Меланом на вулвата

Меланомът на вулвата е второто най-често срещано злокачествено заболяване на вулвата. Представлява 5% от всички видове рак на вулвата. По-често засяга жени от бялата раса на възраст от 50 до 70 години.

Меланомът произхожда от меланоцитите, клетките, които произвеждат пигмента меланин. Обикновено се появява в области с висока пигментация, като клитора или малките срамни устни. Представя се като тъмно пигментирана лезия, често придружена от сърбеж, парене, болка или кървене.

Лечението на меланома на вулвата зависи от стадия на заболяването и може да включва хирургично лечение, лъчетерапия, имунотерапия.

Базалноклетъчен карцином

Базалноклетъчният карцином е друг вид рак на кожата, който може да засегне вулвата, въпреки че е изключително рядък на това място. Представлява 2% до 7% от раковите заболявания на вулвата. Произхожда от базалните клетки, които се намират в най-дълбокия слой на кожата.

Обикновено се диагностицира в седмото или осмото десетилетие, най-често с лезия на големите срамни устни и сърбеж на вулвата. Този вид рак расте бавно и рядко се разпространява в други части на тялото. Лечението е хирургично – локална ексцизия, при която се отстраняват само туморът и малка част от околната тъкан.

Болест на Paget на вулвата

Това е форма на екстрамамарна болест на Paget. Представлява само 1-2% от всички злокачествени заболявания на вулвата. Среща се предимно при жени от бялата раса в шестото до седмото десетилетие от живота им.

Заболяването често се проявява като зачервена, сърбяща и понякога болезнена лезия на вулвата, която може да бъде люспеста или да има коричка.

Сарком на вулвата

Саркомът на вулвата е изключително рядък тумор. Възниква от съединителната тъкан – мастна тъкан, мускулна тъкан, кръвоносни съдове. В областта на вулвата може да се развият лейомиосарком, рабдомиосарком, липосарком, ангиосарком.

Саркомът на вулвата се диагностицира в по-млада възраст. Често се проявява като бързо нарастваща маса, понякога придружена от болка. Основното лечение е хирургично.  

Аденокарцином на вулвата

Аденокарциномът на вулвата е рядък рак, който произхожда от жлезистите клетки на вулвата. Най-често се касае за аденокарцином на Бартолиновите жлези. Представя се като безболезнена маса в големите срамни устни. Лечението включва хирургично отстраняване на тумора. Ако ракът се е разпространил, може да са необходими лъчетерапия или химиотерапия.

Прочетете за:
Анатомия на вулвата
Преканцероза на вулвата

Последни публикации