Инхибиторите на протонната помпа са група медикаменти, които потискат секрецията на солна киселина в стомаха чрез инхибиране на водородно-калиевата-аденозинтрифосфатаза (H+/K+-АТФ-аза – протонната помпа).
Други лекарства, които могат да намалят солната киселина в стомаха са Н2- блокерите, като фамотидин, циметидин. Инхибиторите на протонната помпа обаче са по-ефективни от H2- блокерите.
Какъв механизм на действие имат инхибиторите на протонната помпа?
Инхибиторите на протонната помпа намаляват киселинната секреция в стомаха. Те се абсорбират в проксималната част на тънкото черво, попадат в циркулацията и достигат париеталните клетки в стомашната лигавица. Тези клетки съдържат ензима H+/K+ АТФ-аза (протонна помпа), който протонните инхибитори блокират. В резултат се потиска последната фаза от секрецията на солна киселина.
Показания за приложение на инхибитори на протонната помпа
Протонните инхибитори се използват за лечение на:
- язвена болест на стомаха и дуоденума
- гастроезофагеална рефлуксна болест
- рефлукс-езофагит
- синдром на Цьолингер-Елисън
- за ерадикация на Helicobacter pylori в комбинация с антибактериални средства
- за предпазване от язва, причинена от продължителен прием на НПВС
- хиперацидитет.
Препарати:
- Omeprasole: Bioprazol, Diclopram, Gastrocid, Helicid, Omeprazid, Omeprazol Genericon, Probitor, Sopral, Ulcoprol, Ultop
- Esomeprazole: Emanera, Esomeprazole Polpharma, Esopragen, Gastrocid Eso, Helides, Nexium, Ormus
- Lansoprazole: Lansoprazole Ecopharm, Lansoprol, LanzAcid, Lanzul
- Rabeprazole: Acilesol, Rabioxin, Zulbex
- Pantoprazole: Controloc, Noacid, Nolpaza, Nolpaza control, Panrazol, Pantoprazol Krka, Pantoprazole – Tchaikapharma, Pantul, Prazolid, Pulcet, Ulsepan.
Протонните инхибитори най-често се предлагат под формата на таблетки, капсули, ентеросолвентни таблетки. Предлагат се и под формата на прах за инфузионен/инжекционен разтвор. Обикновено тези лекарства се приемат 30 минути преди хранене.
Странични ефекти на инхибитори на протонната помпа
Лечението с инхибитори на протонната помпа може да доведе до някои нежелани реакции, например:
- главоболие
- световъртеж
- гадене, повръщане, диария, коремни болки, флатуленция
- обрив
- алергична реакция
- нарушения в съня
- хипомагнезиемия – продължителната употреба на протонни инхибитори може да доведе до понижаване на нивото на магнезий в кръвта.
Високите дози и продължителната употреба (над 1 година) могат да повишат риска от фрактури, свързани с остеопороза. Продължителната употреба също намалява усвояването на витамин В12 и може да доведе до пернициозна анемия.
Инхибиторите на протонната помпа се свързват с по-чести инфекции с Clostridium difficile. Точният механизъм за този повишен риск от инфекция все още не е изяснен.
Как протонните инхибитори взаимодействат с другите медикаменти?
Инхибиторите на протонната помпа потискат разграждането на някои лекарства в черния дроб (напр. диазепам, фенитоин, варфарин), при което се повишава тяхната концентрация в кръвта.
Намаляват абсорбцията и концентрацията в кръвта на кетоконазол и повишават абсорбцията и концентрацията на дигоксин. Това довежда до намалена ефективност на кетоконазол и повишена активност на дигоксин.
Прочетете за:
Как се диагностицира гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ)?
Причини за язва на стомаха и на дуоденума